Kalmar Industries kan dras inför domstol

IF Metall drar med största sannolikhet Kalmar Industries inför Arbetsdomstolen. Andra varslet gick allt annat än schyst till, enligt ombudsman Leif Fantenberg....

Publicerad:

Uppdaterad:

  • ET
    ELINOR TORP

IF Metall drar med största sannolikhet Kalmar Industries inför Arbetsdomstolen. Andra varslet gick allt annat än schyst till, enligt ombudsman Leif Fantenberg.

I början av augusti kommer besked om IF Metall går vidare med ärendet till AD. Jurister vid LO-TCO Rättskydd är redan involverade. Precis innan semestern hölls centrala förhandlingar, som strandade.

Det gäller de två fabrikerna i Ljungby och Lidhult. Kalmar Industries, som ingår i finska koncernen Cargotec, har varslat i två omgångar. Cirka 200 kollektivanställda får sluta.

IF Metalls ombudsman Leif Fantenberg är upprörd:

– Företaget lägger ner fabriken i Ljungby och hävdar omplacering. Vilka personer som ska flyttas över till Lidhult har man inte förhandlat om. I nästa läge har man hävdat arbetsbrist i Lidhult.

Första varslet, i vintras, gick schyst till. Det är vid andra varslet, i våras, som företaget fulat sig, enligt facket och de anställda.

– De har handplockat folk och kringgått Las-reglerna. Ledningen har inte satt sig ner och sagt att det är den här och den här kompetensen vi behöver. Man har inte använt några som helst såna argument utan individer har fått lappar i handen som säger att de inte har rätt kompetens.

Leif Fantenberg berättar att det finns personer som jobbat på fabrikerna i 30 år och sysslat med de flesta arbetsuppgifterna och ändå fått en lapp i handen.

– Men inget besked om vilken kompetens de saknar. Så här får det bara inte gå till. Med 95 procents säkerhet driver vi frågan vidare till Arbetsdomstolen. Vi kommer i så fall kräva att företaget betalar skadestånd till de anställda.

Lotta Clausen, informatör på Kalmar Industries, motsäger sig fackets påståenden:

– Vi har gjort på det sätt vi ska göra. Två varsel och en omplacering. Vi har inte frångått några lagar eller regler.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

DA granskar:

Avtalsrörelsen

Läs mer

Woolpower

Läs mer

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Val 2026

Läs mer

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här
Fler historiska reportage

Granskning: Lurade i skogen