Getrag gav upp stödpengarna

Bilindustrins underleverantörer har vid flera tillfällen kritiserat regeringens stödpaket för fordonsindustrin. Nu går Getrags vd i Köping ut och berättar om de...

Publicerad:

Uppdaterad:

Bilindustrins underleverantörer har vid flera tillfällen kritiserat regeringens stödpaket för fordonsindustrin. Nu går Getrags vd i Köping ut och berättar om de omöjliga villkoren och hur just hans företag drabbats.

– Regeringen talade om att man skulle stoppa in pengar i utvecklingsprojekt inom bilindustrin som var intressanta för att förhoppningsvis generera fler arbetstillfällen. Om man då i stället går ut och säger att man ska använda pengarna till att agera bank och tjäna pengar på det här då vet jag inte riktigt om det var det som var tanken från början, säger Lars Ericsson till Sveriges Radio.

Lars Ericsson berättar att företaget, som är en underleverantör till bilindustrin, drabbats hårt av krisen och tvingats säga upp ett stort antal anställda. Därför ansökte företaget om pengar från det statliga riskkapitalbolaget Fouriertransform våren 2009.

Senare i processen märkte Lars Ericsson att förutsättningarna ändrats. Fouriertransform krävde att Getrag skulle gå in med mer pengar och att bolaget skulle vara med och dela på en eventuell framtida vinst.

– Så att det slutade med att vi parkerade hela det här projektet i oktober, säger Lars Ericsson till Sveriges Radio.

Lars Erik Fredriksson på näringsdepartementet säger till radiokanalen att villkoren för att för att få riskkapital inte ändrats, men att början på förra året var en startperiod när allt inte var klart ännu. Han säger att det delvis är sant att Fouriertransforms villkor är desamma som i vilken bank som helst.

– Det här bolaget har ju ett kommersiellt uppdrag från regering och riksdag. Det vill säga de investeringar vi går in i ska vara på marknadsmässiga villkor.

Fouriertransform bildades hösten 2008. Det ingick i regeringens stödpaket till bilindustrin. Av ett 100-tal ansökningar har fyra företag fått ja.

Läs om en annan stor underleverantör (sidorna 10-11) som försökt få hjälp från regeringens stödpaket.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

DA granskar:

Avtalsrörelsen

Läs mer

Woolpower

Läs mer

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Val 2026

Läs mer

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här
Fler historiska reportage

Granskning: Lurade i skogen