Skyddsombud anklagas för skolk

Publicerad 2012-02-17, 15:55   Uppdaterad 2015-02-09, 11:17

Huvudskyddsombudet vid olycksdrabbade Enercon begär mer tid för att hinna jobba för en bra arbetsmiljö. Företaget avslår hennes begäran och anklagar henne istället för olovlig frånvaro.

Dödsolyckan vid Hällingarna i maj förra året gav företaget Enercon Energy Convert oönskad uppmärksamhet. Då föll en 31-årig montör tolv meter och omkom. Företaget kritiserades för bland annat brister i säkerhetsarbetet.

Huvudskyddsombudet begär nu mer tid för att kunna arbeta för en bra arbetsmiljö. Men företaget avslår hennes begäran. I stället anklagas hon för olovlig frånvaro för den extra tid hon lagt på sitt uppdrag som skyddsombud. Händelsen är anmäld till Arbetsmiljöverket.

I anmälan till Arbetsmiljöverket ber skyddsombudet om hjälp och hon skriver att ”arbetet som uppkommit upplevs väldigt stressande och förstärks ytterligare av nuvarande situation”. Hon har tidigare varnats av företaget efter att hon uttalat sig i media och vill därför inte kommentera anmälan.

Dagens Arbete har utan framgång sökt Enercons vd Robert Östman för en kommentar.

En granskning som Dagens Arena gjort visar att företagsledningen varnades för olycksrisken redan innan dödsolyckan inträffade. Huvudskyddsombudet slog larm om de dåliga arbetsförhållandena.

I sin anmälan varnade skyddsombudet för olycksrisken, speciellt vid nattarbete. Företaget fick två veckor på sig att agera – men när tidsfristen gått ut hade inga åtgärder vidtagits. En dag senare dog en montör under sitt nattskift sedan han störtat tolv meter ner i ett betonggolv.

Efter Dagens Arenas granskning fick huvudskyddsombudet en skriftlig varning sedan att hon uttalat sig i media. Varningen gör klart att det nästa gång kan bli fråga om uppsägning.

Företaget har skickat ut ett internt mejl där man avfärdar kritiken från media.

Dagens Arenas granskning hittar du här

Sanna Gustavsson