Chefen tog deras pass och bankkort: ”Mådde jättedåligt”
Thailändska skogsarbetare blåstes i kyrkans skog Tvingades betala tillbaka delar av lönen kontant
Publicerad 2013-08-19, 15:43 Uppdaterad 2015-02-09, 11:14
DödsolyckaEfter dödsolyckan förra måndagen på Södra Timber sågverk i Ramkvilla förbjöd Arbetsmiljöverket fortsatt arbete. Det fanns risk att fler kunde skadas av fallande stockar. Men nu är arbetet igång igen.– Vi satte upp skärmväggar och staket, säger underhållschefen Joakim Andersson.
Dödsfallet inträffade när en timmerstock föll ner från inmatingen till en timmertransportör och klämde ihjäl en anläggningsarbetare som höll på att lägga asfalt därintill. När Arbetsmiljöverkets inspektörer besökte sågverket några timmar efter olyckan upptäckte man att det på flera andra ställen på anläggningen fanns risk att träffas av nedfallande stockar.
– Exempelvis fanns nedfallen stock vid slutet av sorteringsbanan, konstaterar Arbetsmiljöverket i sitt inspektionsmeddelande och påpekar att denna stock låg utanför det område som sågverket avgränsat som riskområde.
– Det framkom att det åtminstone dagligen föll ned stockar på sidan av transportören, konstaterar Arbetsmiljöverket vidare.
I Inspektionsmeddelandet förutsätter Arbetsmiljöverket att de brister och risker som upptäcktes åtgärdas innan timmertransportörer tas i drift igen. Och det har man alltså gjort:
– Verksamheten drog igång igen på onsdagen, säger underhållschefen Joakim Andersson.
– Vi har satt upp staket och skärmar, så att man inte kan gena där olyckan inträffade.
Den omkomne anläggningsarbetare ingick i ett arbetslag på fem personer som lade asfalt på en del av anläggningen. De behövde inte slutföra arbetet.
– Vi har bytt ut personalen. Arbetet låg nere en eller två dagar, sedan kom det upp ett nytt gäng som slutförde jobbet, säger Jan-Olof Ericsson, VD på Asfaltbolaget AB.
Polisens och Arbetsmiljöverkets undersökning av olyckan fortsätter. Inspektörer från Arbetsmiljöverket ska besöka sågverket igen på onsdag för att bedöma de åtgärder som arbetsgivaren vidtagit.