Volvo-facket vill prata om de svåra frågorna i livet
IF Metalls jämställdhetsgrupp vill öppna för samtal ”Ser ofta saker tidigare än arbetsgivarna”
Publicerad 2015-09-09, 08:00 Uppdaterad 2015-09-01, 15:52

Speditionskoncernen DFDS bekräftar att flera förmåner kommer att försämras genom övergången, men ska ta upp förhandlingar med både IF Metall och Transport om lönerna.
– Det har fungerat otroligt bra, det stora engagemanget har gjort att övergången har gått snabbt, säger DFDS informationschef Gert Jakobsen (bilden).
Vad gör att ni kan driva terminalen billigare än Volvo Logistics?
– Vi har god erfarenhet av denna typ av service, och dessutom satsar vi på att få fler kunder till terminalen för att affären ska blomstra.
Vad händer med lönerna när övergångsåret är slut?
– Vi har inte för avsikt att sänka några löner. Till hösten kommer DFDS att inleda fackliga förhandlingar med IF Metall och Transport för inrangering av avtalet. Vad det kommer att innebära och vilka förändringar det medför går inte att säga i nuläget.
Ob-ersättningen är enligt verkstadsklubben drygt 2 000 lägre för kvälls- och nattarbete hos DFDS. Kommer DFDS ob-regler att gälla även de nyanlända?
– Nyanställd personal går in på Transportavtalet och det är de reglerna som gäller för dem.
Och förmåner som pensionssparande, bonus, aktietilldelning?
– De anställda har blivit kompenserade av Volvo för de förmåner de hade och som inte finns hos DFDS. Vi har inte för avsikt att implementera några nya förmåner.
Volvos verkstadsklubb hävdar att DFDS vägrar att dra fackavgiften på lönen?
– DFDS har inte kollektivavtal med Teknikgruppen och då går det inte att dra fackavgift på lönen som Volvo gjorde.