”Det är som en sorts terapi”

Farfarsfar, farfar och far jobbade vid järnvägen, men för Michael Kroon på Mörrums bruk stannade det vid en hobby. Nu har han flera stycken av den lyxmodell han drömde om som barn.

Publicerad:

Uppdaterad:

Michael Kroon har samlat modelljärnväg i 30 år. Loken är i skala 1:87 men ”Krokodilen” har han både i skala 1:87 och skala 1:220. Foto: David Lundmark
Foto: David Lundmark

Profilen Under åtta år som ordförande i Pappers avdelning blev det många kvällar med modelljärnvägen för att rensa tankarna. Michael Kroon berättar om  …

Michael Kroon

Yrke: Drifttekniker på sodapannan samt ångcentralen Södra Cell Mörrum.
Ålder: 59 år
Familj: Fru Christin samt två utflugna söner, Matthias
och Thobias.
Bor: Åryd
Husdjur: 3 hundar, Melker, Pepsi och Moltas,
6 katter Molly, Melvin, Nelly, Hanzo, Balder och Mose.

Hur intresset uppstod

”Farfarsfar var vid järnvägen och farfar var lokförare på Vislandabanan. Där åkte jag ofta som barn. Farsan var också vid järnvägen och jag har alltid tyckt om tåg.
Min första anläggning var en liten låda med ett lok och två vagnar. De flesta nöjer sig med det men sen finns det nördar som jag, som fortsätter. Min samling är märkesoberoende. Nu kör jag i första hand Märklins digitala system.
Det digitala systemet är det nya. Då får man originalmotorljuden. Det gick inte med de gamla analoga systemen.”

Loket alla drömmer om

”Alla som sysslar med modelljärnväg vet att schweiziska ’Krokodilen’ är ”Top of the Line”. Det var också drömloket för mig när jag var barn men att få äga ett sådant fint lok då var ju helt uteslutet. Nu har jag flera stycken. Ett vanligt lok kostar mellan 1500 och 2000 kronor, ’Krokodilen’ ligger på cirka 5000 kronor. ”

Världen i hobbyrummet

”’Nu går jag ner i hobbyrummet’ brukar jag säga till min fru. Hon har sitt eget hobbyrum ovanför mitt där hon sitter med sitt handarbete. Hon accepterar att jag leker med tåg, och jag skäms inte för det.

När jag sitter där nere och lyssnar på Pink Floyd eller Deep Purple och pysslar med tågen försvinner tid och rum. Det är som en sorts terapi och jag blir aldrig less. Jag ska bygga ett landskap. En hel anläggning med hus, träd och alltihopa. Jag har alla grejer och ska bara bygga upp det.”

Berättat för David Lundmark

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

DA granskar:

Nyheter

Avtalsrörelsen

Läs mer

Woolpower

Läs mer

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Val 2026

Läs mer

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här
Fler historiska reportage

Granskning: Lurade i skogen