Teknikstrul och kritik när IF Metall håller digital kongress

fackligt

Trots att extrakongressen är begränsad och digital vill flera debattera tiden som gått.

Publicerad:

Uppdaterad:

Den digitala kongressen drabbades av en del teknikstrul. Elo Johannesen från Mittskåne fick ställa sin fråga till valberedningen på telefon som förbundssekreterare Martin Gunnarsson höll upp mot mikrofonen. Foto: IF Metalls webbsändning.

Var tionde ombud ville inte ge IF Metalls styrelse ansvarsfrihet. Trots att extrakongressen är begränsad och digital vill flera debattera tiden som gått.

Extrakongressen började lite oväntat med att ombuden fick ta ställning till om kongressen över huvud taget skulle hållas. Det var kongressombudet Elo Johannesen från Mittskåne som tog upp att flera av besluten enligt stadgarna egentligen inte får fattas av en extrakongress. Han ansåg att den ordinarie kongressen borde ha hållits, fast digitalt. 

Förbundssekreterare Martin Gunnarsson höll med om att kongressen egentligen inte skedde enligt stadgarna, men att stadgarna inte var gjorda för det här exceptionella läget.

– Vi hade önskat att det var på nåt annat sätt. 

Kongressen röstade och en stor majoritet ville fortsätta, men det var ändå 26 personer av 315 som sa nej.

Den ordinarie kongressen 2020 har ställts in, och ersatts av extrakongressen som hålls i dag den 17 december. Under den ska bara nödvändiga beslut fattas, som val av ledning och beslut om att ge styrelsen ansvarsfrihet. Annan debatt och behandling av motioner får vänta till nästa ordinarie kongress, som antagligen dröjer minst till våren 2022. 

Håkan Lundberg, även han från Mittskåne, yrkade på att förbundsstyrelsen inte skulle få ansvarsfrihet för den föregående kongressperioden. Han var kritisk till hur de fattat beslut i olika frågor. Framför allt var han kritisk till att förbundet infört en inkomstförsäkring. 

– Detta trots att två tidigare kongresser varit tydliga med sitt avslag.  

Förbundsledningen försvarade sina beslut. Vice förbundsordförande Thomas With sa bland annat att inkomstförsäkringen infördes i samband med att förbundets ekonomi såg betydligt ljusare ut. 269 personer röstade för att ge förbundsstyrelsen ansvarsfrihet, medan 30 röstade emot. 

Några debattörer ville ha en tydligare gräns för hur lång tid det får gå till nästa kongressen. 

– Vi har sagt gång på gång på gång att vi ska utlysa en ny ordinarie kongress. Det finns en bortre parantes på tre år, sa förbundssekreterare Martin Gunnarsson. 

När det kom fram att kommande kongressperiod kan vara högst tre år drogs förslagen tillbaka. 

Tekniken strulade och flera som begärt ordet kom inte fram. Det i kombination med att många vill diskutera gjorde att kongressen hamnade långt efter tidsschemat, men den kunde till slut ändå avslutas i tid med den omvalda förbundsordföranden Marie Nilssons linjetal.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Avtalsrörelsen

Läs mer

DA granskar:

Woolpower

Läs mer

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Val 2026

Läs mer

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här
Fler historiska reportage

Granskning: Lurade i skogen