Vad är det som har hänt med strejkarnas ersättning?
Teslas strejkande mekaniker blir nolltaxerade Vad betyder det? DA reder ut vad som hänt
Publicerad 2024-03-05, 12:23 Uppdaterad 2024-03-06, 12:17
Teslastrejken slår hårt mot verkstäderna. Flera har tappat omkring hälften av sina intäkter, enligt Transportföretagen.
– Det ger goda incitament att prata med Tesla om kollektivavtal, säger IF Metalls Veli-Pekka Säikkälä.

IF Metalls strejk mot elbilstillverkaren Tesla har pågått i fyra månader. Som en del av konflikten har många verkstäder plockats ut i sympatiåtgärder och förbjudits att laga Teslabilar.
Branschorganisationen Transportföretagen menar att strejken har drabbat verkstäderna hårt. Ett tiotal av deras medlemsföretag har förlorat omkring 50 procent av sina intäkter. Det säger Annika Nordin, avdelningschef för arbetsgivarfrågor och juridik på Transportföretagen, till TT.
– Våra medlemsföretag som har kollektivavtal drabbas ju hårt och lider ganska stort, några av dem. Det är stora konsekvenser för dem.
Än så länge har inga verkstäder behövt säga upp personal, enligt Annika Nordin. Och arbetsgivare som drabbas av stridsåtgärder kan få rätt till konfliktersättning via Svenskt Näringsliv.
IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä förstår att det slår hårt mot många verkstäder som är inriktade på att laga just Teslabilar.
– Men det ger motorbranschens arbetsgivarförbund goda incitament att prata med Tesla om kollektivavtal, säger han.
Finns det en risk att era stridsåtgärder i förlängningen drabbar mekaniker som är medlemmar i IF Metall?
– Ja, det finns alltid en risk. Men å andra sidan, ser vi inte till att Tesla har kollektivavtal kommer de här mekanikerna att bli utsatta för osund konkurrens.
Verkstäderna som innefattas av sympatiåtgärderna är skadeverkstäder.
– Och vi vet att Tesla håller på och bygger upp egna skadeverkstäder. De söker folk till en i Huddinge redan nu. Om Tesla sätter upp egna verkstäder utan kollektivavtal kommer det innebära att de här verkstäderna får mindre att göra och att folk riskerar att bli av med jobbet.
Och vad ska vi som äger en tesla bil göra? Det är inte så enkelt som veli-pekka säger jämt att man ska agera mot Tesla. Värdet sjunker på ens bil pga detta, man kan stå med bil som är i ngt behov att lagas pga ex olycka, som man verkligen behöver (i vårt fall för att bla kunna skjutsa sjukt barn som inte kan gå längre sträckor).
Det är fullständigt krossande mot oss privata familjer , men veli-pekka skyller bara ifrån på tesla.
Om man verkligen bryr sig om människor med bla kollektivavtal, varför trampar man då ner mängder med fler familjer i denna jakt???
Man blir mest ledsen att detta får fortgå i ett modernt samhälle….
Menar du att värdet sjunker för att verkstäder inte tar in bilarna? I så fall kommer andrahandsvärdet öka om Tesla tecknat kollektivavtal.
Jag kan även glädja dig med att Metall tidigare lättat på blockaden mot reparation av obrukliga bilar fram till den 30 april
https://da.se/2024/02/if-metall-lattar-tillfalligt-blockaden-vissa-teslabilar-far-repareras/
så du kan lämna in bilen för att kunna fortsätta skjutsa barnet.
det finns andra biltillverkare med elbilar och hybrider, för du är väl inte bunden av ett livstidskontrakt med Tesla?
Sverige blir ett åtlöje i världen, tack vare IF-Metall och Seko.
Nej är ett nej, men som vanligt för maffian är tvång och hot som framtvingas ett mycket dåligt tecken som hör hemma i södra Italien.
Om du tittar dig omkring i världen så är det snarare företagen och cheferna som ägnar sig åt tvång och hot, dessutom strejkas det väldigt ofta i övriga världen där det inte finns kollektivavtal. Med kollektivavtal följer nämligen fredsplikt, dvs det får inte strjkas eller lockoutas under avtalets löptid. Det tjänar svenska företag och arbetsgivare på, vilket tydligen många har missat.
Jag tycker IF Metall med sina blockader och sympatiåtgärder träffar helt fel. Se bara på de stackars kollektivavtalsanslutna anställda i Vetlanda som fick sparken pga blockaden mot de aluminiumprofiler som tillverkades där. Hade det företaget inte haft kollektivavtal hade de fortfarande haft ett jobb. Vetlanda är inte Stockholm där det finns massor av företag man kan ta anställning på inom rimligt pendlingsavstånd. Även verkstäderna riskerar ju bli av med de här uppdragen pga fackens agerande. Om Tesla bygger egna verkstäder hamnar de kanske inte på samma geografiska plats som de nuvarande, och då blir det samma för dagens anställda som för personalen i Vetlanda. På vilket sätt värnar det medlemmarna att facket offrar personal på företag A bara för att få avtal med företag B?
Den enda slutsatsen jag kan dra av detta är att kollektivavtal är en risk för både företag och anställda så länge blockader och sympatiåtgärder fortsätter vara helt oreglerade i Sverige. Lagstiftning borde till.
Du har tydligen missat att IF Metall erbjöd sig att betala de anställdas löner under konflikten, men att Hydro Extrusion ändå valde att säga upp dem.
Produktionen i Berlin fortsatte även efter blockaden som kostade 20 jobb i Vetlanda. Aluminiumprofilerna importerades från annat håll. Det kallas globalisering och har pågått ett tag.
Det finns inga garantier att produktionen nånsin återvänder till Vetlanda. Facket ska värna alla medlemmar, inte bara vissa.
IF Metall erbjöd sig att betala lönerna för de 20 som varslades, men Hydro Extrusion (vars VD sitter i IKEM:s styrelse) sa upp dom istället.
Jag förstår inte alls vad IF Metall håller på med. Tack vare strejken fick ju Tesla en fin kostnadnadsfri reklam. Jag förstår inte facket. Lagen måste ju gälla för alla. Och än så länge finns inte något lagligt krav på att skriver på avtal med facket.
Och när TM Sweden bryter mot svensk lag då, t.ex Arbetsmiljölagen (vilket har hänt), vad säger du då?
Man kan ju också säga att om IF Metall hade lyssnat på 90% av dom som jobbar på Tesla och kontrollerat att dom har vettiga villkor så hade dom inte behövt inleda alla stridsåtgärder.
Då hade alla verkstäder haft kvar sina jobb och alla anställda haft arbete.
Så man kan lika gärna säga att IF Metall har haft all möjlighet att se till att inga blivit drabbade och inte fått sina liv förstörda (tänker på dom som blivit av med sina jobb på Hydro).
https://da.se/2023/11/det-har-vinner-teslas-mekaniker-pa-ett-kollektivavtal-alla-garanteras-loneokning/
Du har alltså missat att IF Metall erbjöd sig att betala lönerna för alla anställda på Hydro Extrusion som skulle omfattas, men att Hydro Extrusion ändå valde att säga upp dem.
Det är för det första knappast verkstädernas uppgift att övertyga Tesla om att skaffa kollektivavtal, det arbetet ligger rimligen hos IF Metall. Om de inte lyckas, vad får Veli-Pekka att tro att verkstäderna skulle lyckas?
Och för det andra, så är orsaken till att Tesla bygger upp egna verkstäder just sympatiåtgärderna. Veli-Pekka har helt rätt i att verkstäderna med kollektivavtal kommer att få mindre att göra om Tesla bygger egna, men orsaken till det att de väljer att göra det är ju IF Metalls blockader.
Har någon berättat för Metall att kollektivavtal faktiskt är frivilligt?
I så fall är det frivilligt för dig att omfattas av kollektivavtalet på din arbetsplats, så du kan väl säga till din chef att du inte vill ha de förmåner som kollektivavtalet ger dina arbetskamrater…
Uppenbarligen har aldrig tanken slagit IF Metalls belackare, att om TM Sweden slipper teckna kollektivavtal kommer snart övriga stora företag att vilja säga upp sina avtal och därefter helt enväldigt besluta om löner, arbetstider, ersättningsnivåer vid övertid, arbetstidsförkortning, inbetalningar till pensionssytemet, semesterförläggning och annat som i dag garanteras genom kollektivavtal (vilket antagligen kommer att drabba såväl signaturen ”Richard” som ”Tommy Eriksson”).
Sedan, menar IF Metalls belackare att TM Swedens anställda inte är värda samma förmåner som de själva har?
Varför skulle andra företag plötsligt säga upp kollektivavtalet bara för att Tesla inte tecknar?
Om andra företag som facket skryter om har 70-90% medlemstäckning finns det väl inget hot alls!
Däremot om fackens löner och avtal blir så dåliga att medlemmarna försvinner, då ökar ju såklart risken.
Tycker Facket ska se till att ha så bra villkor och avtal att medlemmar inte lämnar facket i den grad de gör nu!
På 35 år har LO tappar ~1 miljon medlemmar.
Företag har försvunnit, ja, men det är inte hela sanningen.
Därför att det kollektivavtalet garanterar dig är en kostnad för din arbetsgivare, och som bekant jagar företagen kostnader för att kunna öka vinstutdelningarna.
Facket är aldrig starkare än de medlemmar som stöttar, och tyvärr verkar allt för många tro att medlemskapet bara ger och att man inte behöver backa upp sin lokala fackklubb/sektion.
Sedan,verkar du tro att företag går med på löenökningar, arbetstidsförkortning, pensionsavsättning med mera enbart av välvilja och omsorg om sina anställda istället för att de förbinder sig till det via kollektivavtal..
Det här påstås ju ofta i debatten, om Tesla slipper kollektivavtal kommer flera företag att följa efter. Men samtidigt så påstås det att företagen vill ha kollektivavtal, och att kollektivavtalen inte innebär någon nackdel.
Båda delarna kan ju inte vara sanna. Antingen är kollektivavtalen en fördel för företagen, och då finns ju absolut ingen anledning för företagen att sluta med dessa avtal, eller också är det så att avtalen inte alls är så fördelaktiga som man antyder, utan företagen väljer att ha avtalen enbart av skälet att alternativet är sämre. I så fall kan så klart företag börja lämna avtalen om de får en möjlighet.
Men om det är så, så är det också högst lämpligt att avtalen anpassas så att de är fördelaktiga även för företagen. Och fördelaktigt blir ett avtal först när avtalet i sin helhet ger en fördel jämfört med att inte ha ett avtal (inte för att det finns enstaka punkter som kan vara bra – det är helheten som behöver vara bra).
Kanske är det bra att den svenska modellen får en uppdatering som gör att den fungerar även i dagens arbetsklimat.
Aldrig någonsin kommer man teckna kollektivavtal om man har en verksamhet, bättre att lägga ner firman.
If metal visar tydligt hur deras resonemang inte fungerar med sympatistrejk för de som skriver på!
Man önskar att den här veliga Veli-Pekka Säikkälä kunde sluta ljuga, det finns ingen ”osund konkurrens”, all konkurrens sker på lika villkor enligt den demokratiskt framröstade lagstiftning som råder. Alla företag väljer själva om dom vill teckna KA eller inte, om det nu skulle bli skevt pga KA så är det företagens eget frivilliga val och inget man kan lasta andra företag för som gjort ett annan frivilligt val.
Men om det nu blir så mycket sämre för dom som tecknar KA så är ju det ett problem, kanske dags att säga upp dessa avtal med IF Metall en masse. Företag utan KA slipper bli offer i detta orimliga utpressningsförsök mot Tesla, som givetvis och mycket sunt inte beblandar sig med parter som inte accepterar ett nej. Ett obehagligt förhållningssätt som IF Metall delar med våldtäktsmän, mördare och kriminella organisationer.
Dom anställda på Tesla har gedigen utbildning i ryggen för att kunna utföra dom arbeten dom utför, det är brist i branschen på arbetare med denna utbildning, dom kan välja och vraka bland jobben hos olika bilverkstäder, men dom väljer alltså frivilligt att jobba hos Just Tesla, som dom vet saknar KA, därför att Tesla erbjuder sin anställda något som är så mycket bättre än vad KA kan drömma om, eller föreställa sig pga självgodhet och storhetsvansinne, dom har logiskt sett aldrig haft ensamrätt på att erbjuda det bästa som finns.
Bl a slipper Tesla-anställda få sina pengar vidarebefordrade till Socialdemokraterna, dom slipper få pensionspengar hanterade av FORA som tar en herrans massa onödiga höga avgifter som konkurrenterna struntar i eller är mycket billigare på, dom slipper bli utmobbade pga sina politiska tillhörighet utav IF Metall som bevisligen inte tror på allas lika värde, då dom regelbundet utesluter medlemmar som har fel politisk tillhörighet, och dom slipper få sina löner försämrade utav If Metall som är delansvariga för mer än 25år av katastrofsämst reallöneutveckling i förhållande till andra jämförbara västeuropeiska länder. Inte undra på att 90% av dom anställda inte vill ha med skiten att göra, det är bara dom mest indoktrinerade fåren som gått på myten om fackens förträfflighet. Kanske historiskt sett, men ingalunda i nutid, och i synnerhet inte så länge dom sysslar med bestickning till Socialdemokraterna, knyter sig till FORA, inte tror på allas lika värde, utesluter medlemmar pga politiska åsikter, är toksämst på att löneförhandla och riktigt obehaglilgt försöker tvinga sig på motparter.
Tesla och Musk’s syn på hur man ska värdera och behandla sina duktiga anställda är helt enkelt det ultimata beviset på att den smörjan IF Metall tvingar på sina motparter är oduglig sörja framtagen av inkompetenta individer som mest verkar vilja gynna Socialdemokraternas många tentakler.
Inte undra på att det är viktigt för globalisterna och deras underhuggare att sätta dit Musk, Twitter och Tesla, han drar på löpande band ner byxorna på dom kring många myter och verktyg som dessa mellanhänder använder för att sko sig på vanliga arbetares pengar.
Jonas, kollektivavtal är bra för företagen eftersom det innebär att det råder fredsplikt under hela avtalets löptid. Med andra ord blir det inga strejker hos företag med kollektivavtal under avtalets löptid. Jämför de svenska siffrorna med länder utan kollektivavtal, det räcker om du tittar på Finland och jämför antalet strejkdagar under en tioårsperiod.