2-0 till Tesla i Arbetsdomstolen – efter fackets stämning
IF Metall stämde Tesla Tvingas i stället betala en halv miljon kronor
Publicerad 2025-05-15, 16:05 Uppdaterad 2025-05-16, 11:14
Sofia Sandin, 30, från IF Metalls Boråsavdelning, lyckades samla tillräckligt många röster för att få en plats i IF Metalls förbundsstyrelse – trots att hon inte var föreslagen av valberedningen.
Här kan du lyssna på en AI-genererad uppläsning av artikeln:
Helt överraskad var hon dock inte.
– Jag hade fått gehör från flera avdelningar, men jag var ändå nervös. Nu behöver jag landa och andas.
Jämställdhet är hennes viktigaste fråga, den som fick henne att engagera sig fackligt från början. Hon jobbar på betongföretaget UBAB i Ulricehamn, där bara ungefär var tionde anställd är kvinna.
– Jag var bara 22-23 när jag började där. Då var det förstås en grabbig jargong. Men trägen vinner.
Hur då, vad hände?
– Ja, man får stå upp för sig själv. Jag gillar inte uttrycket ”skinn på näsan”, som om man måste vara en annan typ av kvinna för att jobba på en mansdominerad arbetsplats. Men jag stod på mig och så blev jag accepterad.
Bättre graviditetspeng är en fråga hon tycker är viktig.
I övrigt säger hon att hon är intresserad av hur man bygger organisationen.
– Att ha örat mot medlemmarna, lyssna på vad de vill, inte fastna i någon organisation.
Sofia Sandin valdes i en sluten omröstning, där kongressombuden fick kryssa för 13 namn av 16 möjliga. Hon var den enda av kandidaterna som inte var föreslagen av valberedningen som blev invald i förbundsstyrelsen. Det betyder att Tobias Stensson Närvä från Malmfälten, som var föreslagen, inte fick någon plats.

I debatten inför omröstningen argumenterade de som ville välja Sofia Sandin för att det behövdes fler unga representanter. De som ville gå på valberedningens förslag argumenterade för att alla delar av landet ska vara ordentligt representerade. Nu får hela Norrland bara två ledamöter i förbundsstyrelsen.
Några som inte är glada åt det är Mikael Granlund och Stefan Frölander från Mellersta Norrland (bilden ovan), som tycker att det behövs bättre representation från norr. Inte minst, säger de, med tanke på de stora industrisatsningarna senaste åren.
– Och vi sitter med en stor del av landets naturresurser, säger Stefan Frölander.
De säger dock att det inte finns någon bitterhet över beslutet.
– Men det är lite olyckligt för demokratin, säger Mikael Granlund.