En skogsarbetare som i går skadades allvarligt utanför Falköping avled senare av skadorna. Mannen var erfaren och fick ofta fälla grova och besvärliga träd invid bebyggelse.
Den 40-årige mannen var anställd vid JD Skogskonsult med Västra Götaland som arbetsområde. Företaget har bland annat grova träd i besvärlig terräng som något av en specialitet.
– Det är andra dödsolyckan i samband med skogsarbete på en vecka här i området, konstaterar ombudsman Jan-Olof Larsson i GS avdelning 7 Skaraborg, själv före detta skogsarbetare.
– Det är ett ögonblicks verk men vi vet för tillfället inga närmare omständigheter kring olyckan.
JD Skogskonsults vd Johan Dagman vill inte säga något om vad som hände innan olyckan till fullo är utredd.
– Det är en katastrof för de anhöriga och för oss som känt och arbetat ihop med honom under lång tid.
Arbetsmiljöverket ska nu utreda händelseförloppet.







































































