Montör kan få miljonbelopp i ersättning

Efter tjugosju år med livränta fick montören Thomas Larsson brev från Försäkringskassan. De ansåg att han fått 200 000 kronor för mycket. Thomas drev med hjälp av facket frågan till domstol, vann och kan nu vänta miljonbelopp i ersättning.

Publicerad:

Uppdaterad:

  • MT
    Malin Timan

Efter tjugosju år med livränta fick montören Thomas Larsson brev från Försäkringskassan. De ansåg att han fått 200 000 kronor för mycket. Thomas drev med hjälp av facket frågan till domstol, vann och kan nu vänta miljonbelopp i ersättning.

Thomas Larsson var bara tjugo år gammal när han började känna av ryggproblemen. Han jobbade då som rörmontör inom byggbranschen och lyfte varje dag element, handfat och tunga rör. Efter fyra år gick det inte längre. Ryggen skrek och Thomas blev sjukskriven i flera månader innan han kunde ta sig tillbaka till jobbet. Rörmontör kunde han däremot inte bli utan blev förflyttad till lagret för att inte slita för mycket på den skadade ryggen.  Några år senare, 1997, fick han jobb som montör på IF Metallföretaget Getinge Sterilization och har varit där sedan dess. Förra året, 27 år efter ryggskadan, reagerade Försäkringskassan. Eftersom Thomas fortfarande arbetar som montör, ansåg de att allt han fått utbetalat i livränta var felaktigt. Den ersättning han fått för förlorad inkomst skulle därför betalas tillbaka.

– Jag förstod på en gång att det måste vara något fel. Jag klarar av det jobb jag har nu, men det skulle aldrig gå att jobba i byggbranschen igen. Inte en chans.

Det monteringsjobb som Thomas Larsson har i dag kräver aldrig tunga lyft som inte kan göras med travers. Han har höj- och sänkbart bord, mjuk matta att stå på och möjlighet att byta arbetsuppgifter om det blir för tungt.

Med hjälp av Thomas Esko, försäkringshandläggare på IF Metall i Halland, och LO-TCO Rättsskydd valde han därför att gå vidare med ärendet. Thomas Esko insåg även han att något inte stod rätt till.

– När man jämställer rörmontör inom bygg med en montör inom industrin då är ju Försäkringskassan helt fel ute.

Thomas Esko och Ulf Lejonklou från LO-TCO rättskydd gjorde snabbt en bedömning att målet inte skulle vara svårt att vinna. De upptäckte dessutom att Thomas Larsson i alla dessa år fått för lite utbetalt. Livräntan låg fortfarande kvar i nivåerna från åttiotalet vilket betyder att han fortfarande kan ha mycket pengar att hämta.

– Den delen är fortfarande inte klar, men vi tror att det borde röra sig om upp till 50 000 kronor varje år, som han dessutom kan komma att få ut ända till sin pension, säger Thomas Esko.

Thomas Esko tror att alldeles för många drar sig från att överklaga Försäkringskassans beslut. Thomas Larsson håller med. Utan facket och LO-TCO Rättsskydds hjälp hade han inte orkat driva målet.

– Det är som att det är krångligt bara för att. Det är den känslan man får.

Men Jan Wressle, enhetschef på Försäkringskassans processjuridiska enhet i Göteborg, håller inte med. Att överklaga behöver enligt honom inte vara svårare än ett brev. 

– Som tur är händer det inte ofta att Försäkringskassan har fel. Det är svårt att se varför det blev fel i det här fallet. Vi har därför valt att inte överklaga förvaltningsrättens dom.  

Försäkringskassans beslut har överklagats färre gånger under 2012 och 2013 än tidigare, och enligt de prognoser som finns kommer nedgången att försätta framöver. Försäkringskassan har ingen egen analys på hur det kommer sig, men Thomas Esko är övertygad om sin åsikt.

– Många vågar inte ens vara sjukskrivna längre för att de inte vet om de får sjukpenning beviljat. Därför är det här viktigt, att vi kan visa på att det faktiskt går att vinna en överklagan.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Eurenco

Läs alla artiklar

Sågverksdöden

Läs mer här

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen