• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Robert Lennmark servar en Saab i verkstaden. Utvecklingen med fler större bilar påverkar bilreparatörernas arbetsmiljö. Hjälpmedel fungerar sämre och arbetställningarna blir annorlunda.  Foto: ANDERS G WARNE
Robert Lennmark servar en Saab i verkstaden. Utvecklingen med fler större bilar påverkar bilreparatörernas arbetsmiljö. Hjälpmedel fungerar sämre och arbetställningarna blir annorlunda. Foto: ANDERS G WARNE

”Ingen har berättat hur vi ska spara kropparna”

Publicerad 2014-04-15, 07:03   Uppdaterad 2022-02-02, 13:44

Mekonomens bilverkstadUtvecklingen mot allt större bilar sliter sönder mekanikernas kroppar. – Stadsjeeparna har helt klart gjort det värre, säger Roger Olsson, ordförande för bilreparatörernas branschforum

Belastningsskador är vardagsmat för IF Metallmedlemmar på bilverkstäder.

– Arbetsställningarna är sällan bra. Det ska alltid gå fort. Klart det sliter på kroppen, säger Robert Lennmark, bilmekaniker på Mekonomen Billivet i Södertälje. Han är 46 år och har många år i bilbranschen bakom sig.

Han har själv problem med diskbråck i ländryggen och ömmande handleder. Allt fler bilister väljer stadsjeepar och familjebussar. Stadsjeeparna är högre vilket gör det svårare att komma ner i motorrummet. Däck och fälgar är större och därmed tyngre än på normalstora bilar. Familjebussarna är besvärliga främst för att motorhuven är liten. Det gör det svårare att komma åt själva motorn, som ofta sitter långt in under instrumentbrädan.

– Under alla mina år har det aldrig kommit någon till jobbet och informerat om hur vi ska jobba för att spara på kropparna, säger han.

Ibland hittar mekanikerna på egna lösningar att montera loss hjulen för att bilarna ska sänkas och bli lägre innan arbetet påbörjas.

– Värst är däcksäsongen. Då blir det många och tunga lyft. Särskilt stadsjeeparna sliter ut oss, säger Robert Lennmark.

”Vi vet att det här ger skador”

Hans erfarenheter bekräftas av Roger Olsson som är ordförande för bilreparatörernas riksförening inom IF Metall.

– Stadsjeepar har helt klart gjort det värre, säger Roger Olsson. Däcken blir större. Förr var de 13–14 tum. Nu är de ofta 20 tum och väger 30 kilo.

Tajtare bemanning på verkstäderna och den tekniska utvecklingen gör bilarna mer komplicerade att jobba med. De hjälpmedel som tidigare tagits fram passar inte nya större bilar.

Alf Berglund, företagsrådgivare om arbetsmiljö på Motorbranschens arbetsgivareförbund, håller med om att utvecklingen mot större bilar och framförallt större däck påverkat arbetsmiljön negativt.

Branschen har tagit fram utbildningsmaterial om belastning, ergonomi och hjälpmedel.

– Hur mycket det utbildas lokalt på verkstäderna har jag svårt att överblicka.

En av tre har belastnings­skador

”Min son undrar när jag kan bära honom igen”

a

Marcus Derland

Dela:

Teslakonflikten

Teslamekanikern om IF Metalls strejkvarsel: ”Tänker jag skita i”

Teslamekanikern om IF Metalls strejkvarsel: ”Tänker jag skita i”

”Fredrik” har strejkat sedan dag ett  Har tappat förtroendet för IF Metall  ”Tesla har behandlat oss jättebra”

IF Metall vänder – Teslamekaniker tas ut i strejk igen

IF Metall vänder – Teslamekaniker tas ut i strejk igen

Nya varsel om stidsåtgärder  Gäller sex verkstäder  Uppgifter om jojo-strejk

IF Metall om nya taktiken i Teslastrejken: ”Ett schackspel”

IF Metall om nya taktiken i Teslastrejken: ”Ett schackspel”

Fackets nya strategi skapar förvirring  ”Konflikten är inte avbruten”

Visa fler

100 nya jobb på Bosch – men facket vill se fasta anställningar

100 nya jobb på Bosch – men facket vill se fasta anställningar

Produktionsökning i Tranås  Inför nattskift  ”En lösning vi har just nu”

Uranbrytning i Sverige

Dyrt och smutsigt – så gick det när uran bröts i Sverige

Dyrt och smutsigt – så gick det när uran bröts i Sverige

Uran ska återigen brytas i Sverige  DA reder ut hur det gick förra gången  ”Tog 50 år”

Uranbrytningen i Ranstad – steg för steg

Uranbrytningen i Ranstad – steg för steg

Finkross, siktning och mogningslager  DA förklarar hur den svenska uranbrytningen fungerade för 60 år sedan

Sverige ska bryta uran – vad händer nu?

Sverige ska bryta uran – vad händer nu?

Riksdagen skrotar förbudet mot uranbrytning  Men kommunerna är kritiska  DA reder ut vad lagändringen innebär

Visa fler

Bränder härjar i Europa – så rustade är Sveriges skogar

Bränder härjar i Europa – så rustade är Sveriges skogar

Skogsstyrelsen: Klimatanpassningarna halkar efter

Val 2026

Det handlar inte om åsikter – det handlar om uppdraget

Det handlar inte om åsikter – det handlar om uppdraget

Replik i debatten kring DA:s granskning

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall  Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud  ”Vill de peta mig går jag ur direkt”

De trotsar fackets röda linje – ställer upp för SD i valet: ”Varför inte?”

De trotsar fackets röda linje – ställer upp för SD i valet: ”Varför inte?”

Kandiderar för SD – I strid mot fackets hållning  Så svarar några av kandidaterna

Visa fler

Nya detaljer om dödsolyckan på Alleima

Nya detaljer om dödsolyckan på Alleima

Tidigare sekretess hävd  Truckföraren kan haft skymd sikt

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram