IF Metalls kongressSka facket bjuda på alkohol? Aldrig, eller ibland? Frågan togs upp av Zenka Curic från Södertälje. Hennes avdelning i Stockholms län ville ha ett totalstopp, men röstades ned av kongressen.
Zenka Curic som jobbar på Astra Zeneca, talade om medlemsutveckling och organisation. Områden som medlemmarnas pengar ska gå till, i stället för till alkohol. Hon talade också om de medlemmar som riskerar avskedande på grund av alkoholmissbruk.
– Det var inte så länge sen vi slogs mot arbetsgivare som ville betala lön i form av sprit.
Hon talade också om ombudens roll som förebilder och gjorde anspelningar på kvällens kongressfest.
– All representation inom IF Metall ska vara alkoholfri, sa hon.
Talaren Mikaela Lind sa att avdelningarna faktiskt jobbar med detta.
– Jag är från Kiruna. Och där dricker vi faktiskt sprit. Mycket sprit.
Hon beskrev problemet med förtroendevalda som har alkoholproblem och berättade att hon själv blivit drabbad under en kurs.
– Men det händer saker. Vi arbetar med de här frågorna ute i avdelningarna.
Petrus Eriksson från Blekinge förespråkade förbud, som Zenka Curic. Han berättade att han visste vad det handlade om. Han kommer själv från en familj med alkoholproblem.
Men Dennis Ljunggren från Norra Älvsborg tyckte inte att det var några problem med lite vin till maten. Han tog upp att förbundet har en restriktiv alkoholpolitik.
Ulf Sjödin, IF Metalls personalchef, tyckte att det var bra att frågan kom upp. Han svarade talarna och motionärerna med att det finns en ”gedigen” alkoholpolicy inom IF Metall. Den handlar om att vara återhållsam med att bjuda på alkohol.
– Men möjligheterna bör finnas för speciella tillfällen.
– Avdelningarna bör också ha en frihet att själva hantera frågan.
Det blev rösträkning även i den här frågan. Förbundsstyrelsens linje vann. Det blir inget totalförbud mot representation med alkohol.






































































