Arbetsförmedlingen är återigen sämst när det gäller svenska myndigheters anseende hos allmänheten. Även Försäkringskassan får klart underbetyg.
Även Försäkringskassan hamnar mycket lågt i förtroendemätningen. Björn Johnson och Christina Halling skriver om detta på DA Debatt.
Opinionsinstitutet Sifo har för tredje året i rad undersökt vad svenska folket tycker om 26 olika statliga myndigheter. Resultatet av granskningen, som omfattar 5 657 personers bedömning på fem olika punkter, redovisas i dagens Svenska Dagbladet.
Granskningen görs enligt den så kallade Trim-skalan, som har 200 skalsteg från -65 till +135 – allt under noll anser Sifo vara ett mycket dåligt betyg. Sämst bland myndigheterna är Arbetsförmedlingen (AF), som hamnar på -32. Det är en klar försämring jämfört med fjolårets mätning och bekräftar dessutom resultaten i andra liknande undersökningar.
Underbetyget från svenska folket ligger också helt i linje med den upprepade och mycket beska kritik som framfördes på den nyligen avslutade IF Metall-kongressen. Där sades bland annat att AF måste hitta nya metoder för att nå olika grupper av arbetslösa och att myndighetens matchningsarbete är alltför dåligt.
Arbetsförmedlingens generaldirektör säger i SvD att han inte räknar med att kunna vända utvecklingen snabbt:
– Vi är på väg nedåt nu. Först måste vi stabilisera och skapa ordning. Medarbetarnas engagemang ska därefter användas för att få en resa uppåt. Men det kommer att ta ett tag.
Han säger till tidningen att myndigheten måste bli bättre på att ta fram bra digitala tjänster, mer intensivt arbeta direkt mot arbetsgivare och snabbare möta en arbetsmarknad i stark förändring.
Två andra myndigheter under nollstrecket i Sifo-mätningen – där genomsnittet är +25 – är Migrationsverket och Försäkringskassan. Bäst i test är Konsumentverket med +49. Snabbaste klättraren jämfört med i fjol är polisen.







































































