Försvarsföretaget Saab har nu slutfört köpet av Thyssen Krupp Marine Systems, som nu blir en ny affärsenhet under namnet Saab Kockums.
Genom köpet, priset var 340 miljoner kronor och ska inte ”signifikant påverka årets resultat”, startar Saab en ny fas i sin historia. Företaget ska börja tillverka ubåtar och andra fartyg åt det svenska försvaret, i förlängningen hoppas man förstås på exportorder.
Affären föregicks av många års missnöje hos Försvarets Materielverk med relationerna till det tidigare tyskägda varvsföretaget, vilket ledde till att FMV tidigare i år tecknade en avsiktsförklaring med Saab om att bygga ubåtar.
I ett pressmeddelande i dag säger bolaget att verksamheten i Malmö, Karlskorna och Muskö ska fortsätta som tidigare, och att det som tidigare hette TKMS nu blir den nya affärsenheten Saab Kockums.
-Nu börjar vi integrationen mellan Kockums och Saab. Vi lägger fokus direkt på att klara av existerande order, för att sedan gå mot att öka produktiviteten och lönsamheten. Det finns synergier att uppnå med Saabs nuvarande marina verksamhet, säger Gunilla Fransson, chef för Saabs affärsområde Security and Defence Solutions i pressmeddelandet.






































































