Höjden av återhämtning

kultur & fritid

Tidspress och höga krav – ibland går det bara inte längre. Anne-Marie Höglund berättar om hur naturen hjälpte henne att läka, och tipsar om böcker och en film för sönderstressade själar.

Publicerad:

Uppdaterad:

  • AH
    Anne-Marie Höglund
Anne-Marie Höglund på sin första fjällvandring norr om Hemavan hösten 2009.
Anne-Marie Höglund på sin första fjällvandring norr om Hemavan hösten 2009. Foto: Annika Hellner

Stresshantering.Tidspress och höga krav – ibland går det bara inte längre. Anne-Marie Höglund berättar om hur naturen hjälpte henne att läka, och tipsar om hjälp för sönderstressade själar.

Nio år sedan. Jag sitter i en kanot på Umeälven. Jag är nyseparerad och arbetslös och har precis flyttat till en andrahandslägenhet som är alldeles för dyr. Mina barn är tre och sex år och jag har gått in i väggen. Hela sommaren har jag varit sjukskriven.

Nu är det september. Min kompis Annika har tagit med mig till södra Lapplands fjällvärld. Vi paddlar in till strandkanten och jag får sitta där i solen medan hon gör kantarellstuvning på spritköket.

Annika vet allt om sommarhalvåret i fjällen. För mig är det första gången. När vi åker hem några dagar senare har jag fjällvandrat för första gången. Gått mil efter mil i tystnad på Kungsleden och upplevt något jag aldrig varit med om tidigare. Min sönderstressade kropp, som under sommaren mest varit i ett skräckslaget fight-läge, har hittat både kraft och lugn i det monotona vandrandet längs leden. Dålig täckning (alltså ingen idé att bry sig om mobilen), nästan inga människor och ett helt makalöst landskap. 

Jag har sett renar för första gången, druckit vatten ur fjällbäckar, suttit stilla på torr mossa i timmar och bara tittat, helt tappat kollen på klockan.  På sista bussen hem bryter jag ihop – livrädd för vardagen. Hur ska jag orka?

Bara själva ordet stress ger mig hjärtklappning. Men det är bara att acceptera, får vi lära oss. Det går inte att fly. Det finns inget stressfritt liv.

Ja, hur ska man orka? Hur många fjällresor man än gör, hur lång och skön semester man än har – det räcker inte när vardagen är tuff. Vila och återhämtning måste in varje dag. Det får jag lära mig på Stressmottagningen ett halvår senare. Det är inte stressen i sig som är farlig, det är bristen på återhämtning, säger terapeuten, och vi utbrända får höra att fyra timmar stress klarar vi, fyra timmar är okej – sedan måste vi vila och komma ner i varv.

Bara själva ordet stress ger mig hjärtklappning. Men det är bara att acceptera, får vi lära oss. Det går inte att fly. Det finns inget stressfritt liv.

När jag börjar jobba igen efter ett år sätter jag upp en regel: Aldrig hoppa över lunchen. Fyra timmar jobb, sedan börja om. Bästa lunchvilan för mig som sitter stilla vid skrivbord och hjärnjobbar hela dagarna är att gå till gymmet eller bara ta en promenad– vila huvudet och använda kroppen.  

Visst kommer det bakslag, men de blir inte så långa och för varje gång lär jag mig mer om hur jag behöver prioritera för att hålla balansen.

Till fjällen har jag fortsatt att åka, mer och mer. Jag kunde inte släppa det som vandringen gjorde med mig: Hjärnan får sakta ner. Kroppen får jobba på ett naturligt sätt. Fokus på det mest basala: Gå åt rätt håll, leta efter en bäck, inte ramla ner i forsen, hantera hastigt skiftande fjällväder, hitta fina platser att pausa på, fixa mat …

Ingen plats för multitasking och deadlines, ingen idé att skynda sig.
Bästa vilan.

fem tips för mer balans

Åka tåg 

  • Sedan flera år väljer jag bort flyg och bil så mycket det går. Till fjällen tar jag tåg och buss. Ja, det tar längre tid men är så värt. Att sitta vid ett fönster och titta ut när landskapen susar förbi är bland det mest avkopplande jag vet.   


Vandra

Av: Angeliqa Mejstedt

  • Ny bok av författaren till Vandringsbloggen. Allt om vandring för nybörjaren. 

Vila 

Av: Marie Söderström

  • Hur hittar man balans i tillvaron när livspusslet (hemska ord) ibland känns övermäktigt? Inspiration, tips och råd om hur man får in återhämtning i vardagen.

Wild (2014)

  • Vacker film, baserad på en självbiografi av Cheryl Strayed, där Reese Witherspoon traskar på långt utanför sin bekvämlighetszon för att komma vidare. 

Hjärnstark 

Av: Anders Hansen

  • Den här boken blev mycket uppmärksammad när den kom förra året och innehåller så mycket. Inte minst förklarar den tydligt vad som händer i kroppens system när vi stressar för mycket. Den handlar också mycket om varför fysisk aktivitet är viktig både för kroppen och hjärnan. Kropp och knopp sitter ju ihop.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Woolpower

Läs mer

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Val 2026

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här
Fler historiska reportage

Granskning: Lurade i skogen