Tidslinje – därför är Teslakonflikten historisk

fackligt

Nu fyller Teslakonflikten och IF Metalls kamp för kollektivavtal sex månader. Dagens Arbete har samlat första halvårets viktigaste, historiska händelser.

Publicerad:

Uppdaterad:

  • AD
    Adam Daver, Rasmus Lygner
Teslakonflikten fyller sex månader i slutet av april. Foto: TT (arkiv).
Teslakonflikten fyller sex månader i slutet av april. Foto: TT (arkiv).

Konflikten om kollektivavtal på Teslas svenska verkstäder pågått i över ett alvår. Dagens Arbete har samlat händelserna i en konflikt som är historisk – på flera sätt.

Konflikten mellan IF Metall och elbilsjätten Tesla har genererat tidningsrubriker i stora delar av världen. För första gången någonsin har elbilsbolaget mött konfliktåtgärder från organiserade arbetare.

Avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä. Foto: Daniel Roos

– Vi går i bräschen här, konstaterade IF Metalls avtalssekreterare Veli-Pekka Säikkälä när förbundet varslade om strejk.

Då hade fackförbundet legat på Teslas svenska dotterbolag TM Sweden om att teckna kollektivavtal i sex år. Hösten 2023 var så tålamodet slut. Den 27 oktober var strejken ett faktum.

Vägen därifrån har varit långt ifrån rak. Varken för IF Metall, som kämpat med låg uppslutning bland de verkstadsanställda, eller för Tesla, som tvingats hitta vägar runt fackförbundens blockader.

Historisk konflikt om kollektivavtal – för Tesla och IF Metall

Konflikten kommer inte bara gå till historien eftersom det är första gången arbetare på Tesla strejkar. Det är också en av de mest omfattande sett till antalet indragna fackförbund. Totalt 12 fackförbund utöver IF Metall har infört blockader gentemot Tesla. Så många sympatiåtgärder har svensk arbetsmarknad aldrig tidigare varit med om.

När strejken är inne på sitt andra halvår tycks läget trots allt vara lika låst som när allt startade. Mycket tyder på att de inblandade har ställt in sig på en lång och utdragen konflikt.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Val 2026

Läs fler artiklar här:

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen