Husqvarna flyttar produktion till Asien – ett hundratal förlorar jobbet: ”Tufft”

arbetsmarknad

Stänger i början av 2027 "Utmaning att hålla motivationen uppe"

Publicerad:

Uppdaterad:

Foto: Wikimedia commons

84 fast anställda och ett 20-tal inhyrda förlorar jobbet när Husqvarna avvecklar fabriken i Brastad.

Nu ska klubbordföranden Dan Byström och hans arbetskamrater försöka behålla motivationen att jobba fram till nedstängningen, som sker stegvis fram till början av 2027.

Här kan du lyssna på en AI-genererad uppläsning av artikeln:

– Ja, hur man håller den uppe är ett samtal jag haft med många personer de här dagarna. Det är tufft, naturligtvis, säger Dan Byström.

För honom var beskedet ingen överraskning. Han sitter med i bolagsstyrelsen och har känt till planerna en tid. Men tystnadsplikten gjorde det omöjligt att förbereda sina kollegor.

– Det har varit jobbigt såklart att inte kunna säga något. Men ibland får man bara bita ihop.

Jobben flyttas till Asien

Fabriken i Brastad har länge varit en av ortens största arbetsgivare. Här tillverkas komponenter till bensindrivna motorer som används i Husqvarnas handhållna produkter. Nu ska större delen av produktionen flyttas utomlands, främst till Asien. En mindre del kan bli kvar i Sverige, men var är ännu inte bestämt.

Beslutet är en del av ett sparprogram och innebär att verksamheten i Brastad successivt ska avvecklas fram till den planerade nedläggningen under första halvåret 2027.

Det har varit jobbigt såklart att inte kunna säga något. Men ibland får man bara bita ihop.

Trygghetsfonden TSL har kopplats in för att stötta de anställda med omställning, coachning och utbildning. Fackklubben arbetar samtidigt med att förhandla om varslen, uppsägningstider och eventuella möjligheter för dem som vill flytta till andra orter inom koncernen.

– Vi försöker göra det så bra som möjligt för så många som möjligt. Det är vårt uppdrag nu, säger Dan Byström.

Konsekvenser för hela bygden

Brastad är en liten ort och stängningen får följder långt utanför fabriksområdet. Lokala entreprenörer och leverantörer förlorar en kund, och även butiker och restauranger kan påverkas om människor flyttar.

– Vi har flera deltidsbrandmän som arbetar på fabriken. Så även räddningstjänsten kommer att påverkas. Det slår hårt, både mot dem som jobbar och mot samhället, säger han.

”Man får tänka framåt”

Eftersom det handlar om en total nedläggning är ingen skyddad. Även cheferna förlorar sina jobb, liksom Dan Byström själv.

Efter 25 år på fabriken försöker han nu blicka framåt. Genom sitt uppdrag som facklig ombudsman har han fått en bred bild av arbetsmarknaden i regionen.

– Jag är maskintekniker och det finns en del småföretag här i Bohuslän. Kanske finns också en öppning på den fackliga sidan. Man får se hur det ser ut på marknaden, säger han.

Fakta: Husqvarna

Förutom fabriken i Brastad har Husqvarna tillverkning i Huskvarna, Ödeshög, Åsbro, Söderköping och Smedjebacken.

Koncernen, som grundades redan 1689, har i dag verksamhet i över 100 länder och är en global aktör inom maskiner för skogs-, trädgårds- och byggindustrin.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Val 2026

Läs fler artiklar här:

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen