• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Pappers förhandlingschef Robert Sjunnebo och ordförande Pontus Georgsson är nöjda med det nya avtalet. Foto: Pontus Ohlin

Klart: Här är Pappers nya avtal

Publicerad 2023-04-02, 13:42   Uppdaterad 2023-10-12, 12:22

Avtal 2023 Efter intensiva förhandlingar har nu även Pappers och Industriarbetsgivarna enats om ett avtal.
– Vi följer märket, men det blir en hel del förändringar i avtalet. Och vi är mycket nöjda, säger Pappers förhandlingschef Robert Sjunnebo.

Som Dagens Arbete kunde rapportera i fredags är det nya märket 7,4 procent fördelat på två år. Det innebär för de flesta avtal 4,1 procent år ett, och 3,3 procent år två.

Och i dag, två dygn senare, har alltså även Pappers och Industriarbetsgivarna skakat hand och skrivit under ett avtal. Tvåårigt det också.

Det centrala avtalet följer märket och innebär för Pappers del löneökningar på 3,6 procent första året, och 2,8 procent andra året.

Men, då tillkommer också en avsättning på 0,5 procent under de båda kommande två åren. Dels för semesteruppdelningsersättning, dels för ob-tillägg inför storhelger.

Dessutom kommer själva värdet på arbetstidskontot, ATKn, att bli betydligt högre än tidigare, berättar Robert Sjunnebo. Detta eftersom nu även övertidsersättning, beredskapsersättning, semesterlön, semestertillägg och semesterersättning kommer att ingå i beräkningsunderlaget, vilket det inte har gjort tidigare.

– Så totalt sett innebär detta ett ekonomiskt värde på ungefär 8,4 procent, säger Robert Sjunnebo.

Arbetstidskontot, ATK

  • I 25 år har Pappers medlemmar haft en arbetstidsförkortning, som kan omvandlas i antingen ledig tid, pensionssparande eller pengar. Hur fördelningen sker är upp till dig som medlem.
  • Avsättningen från arbetsgivaren är fortsatt 3,5 procent. Dock tillkommer nu även övertidsersättning, beredskapsersättning, semesterlön, semestertillägg och semesterersättning i beräkningsunderlaget.

Vad har medlemmarna anledning att vara mest nöjda med, tycker du?

– Det skulle jag säga är den ökade avsättningen till ATKn. För det gör ju att man kan avsätta mer till pension.

Hur har förhandlingarna varit?

– Intensiva. Det har de varit under alla de tjugotalet förhandlingstillfällen som vi har träffats. Men samtidigt så tycker jag att de förhandlingarna har varit konstruktiva hela tiden, och tillsammans har vi nu också lyckats nå en riktigt bra överenskommelse till slut.

Själv är Robert Sjunnebo mest nöjd med är att förbundet nu även lyckats ro hem en för medlemmarna individuell rätt till kompledighet efter utfört övertidsarbete.

– Tidigare har det varit helt och hållet upp till arbetsgivaren att bestämma både om man ska få spara tid och när man ska vara ledig. Men nu, med de nya reglerna, kommer arbetsgivaren bara att kunna neka någon ledighet om det skulle innebära en olägenhet för verksamheten.

– Så från och med nu är det inte inte bara upp till arbetsgivaren att säga nej, bara för att man känner för det, utan man måste ha reella skäl för att säga nej, säger Robert Sjunnebo.

Även förbundsordförande Pontus Georgsson är nöjd med det nya avtalet.

– Det känns bra, säger han. Vi har tecknat ett avtal där vi inte bara stoppar arbetsgivarens vilja att ta bort makt från våra förtroendevalda lokalt, utan vi har också förstärkt inflytande, ansvar och makt på arbetsplatserna.

– Nu kommer man att ha fler möjligheter att förhandla lokalt än vad man har haft tidigare.

Pontus Georgsson syftar på pengarna, bland annat. Ja, vad blir de där nämnda procenttalen – 3,6 och 2,8 – i kronor räknat? Vad blir det i plånboken?

Det går det inte att svara på än eftersom dessa procenttal ska omvandlas till krontal och framöver fastställas av de enskilda arbetsplatserna, vilket också är något nytt i det nya avtalet. Krontalet kommer därmed variera.

Nu återstår det alltså att se vad lönerna blir lokalt, ute på Pappers 54 olika avdelningar runt om i landet – och där fortgår förhandlingarna alltjämt.

Per Widolf, förhandlingschef Industriarbetsgivarna. Foto: Anders Wiklund/TT

Industriarbetsgivarnas förhandlingschef Per Widolf säger att det nya avtalet är positivt för branschen.

– Det ligger inom det kostnadsmärke som sattes av industriavtalets parter i fredags och det ger oss tydliga förutsättningar och stabilitet de kommande två åren.

Vad är du mest nöjd med?

– Jag vill först framhålla att förhandlingsarbetet tillsammans med Pappers har bedrivits i en konstruktiv och framåtblickande anda. Vi ser mycket positivt på bland annat de förändringar inom löneområdet där avtalsregler har moderniserats.

Vad är du minst nöjd med?

– Det finns naturligtvis på bägge sidor frågor där vi inte upplever att vi nått fram. Vi behöver till exempel fortfarande förändringar som underlättar för verksamheterna att göra anpassningar, inte minst i arbetstidsfrågor, säger Per Widolf.

Läs också

”Det var på tiden, ärligt talat”

Bra löneökning. Helt okej. Vi får se vad det ger i lönekuvertet i slutändan. Dagens Arbete pratade med några anställda på Katrinefors bruk om nya avtalet.

Vad tycker du?

Vad tycker du om Pappers nya avtal? Är det ett bra upplägg? Skriv till oss och berätta vad du tycker på red@dagensarbete.se

Det du skriver kan komma att citeras.

Läs också

Avtal klart – löneökningar på 7,4 procent på två år

Facken inom industrin har kommit överens med arbetsgivarsidan om ett tvåårigt avtal. Därmed är märket satt.

Pontus Ohlin

Läs mer: arbetstidskonto (atk) avtal 2023 avtalsrörelse Industriarbetsgivarna lön Lön & avtal Pappers Pontus Georgsson Robert Sjunnebo
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Avhoppad Pappers-revisor fråntas förtroendeuppdrag

Avhoppad Pappers-revisor fråntas förtroendeuppdrag

Anklagas för sekretessbrott  ”Det är tufft för mig”

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

”Kinachock”, krig och skakig omvärld  Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet  ”Svårare än någonsin”

Pappers revisor hoppar av – bröt mot sekretessen

Pappers revisor hoppar av – bröt mot sekretessen

Förbundet inleder utredning om läckta uppgifter  ”Ingen hämnd”

Tuffa tider för pappers­industrin – men hoppet lever

Tuffa tider för pappers­industrin – men hoppet lever

Varsel, uppsägningar och sommarstängda bruk  Men det finns ljusglimtar

Demokratin måste hållas levande

Pontus Georgsson: Demokratin måste hållas levande

”Människor som organiserar sig är svåra att tysta”

Första sommarstoppet – på 30 år

Hallstavik sommarstoppar produktionen – för första gången på 30 år

Affärerna går trögt  ”Det här håller inte längre”  Pappersbrukets lösning – för att slippa varsel

Plast får pappersfabriken att gå för full rulle

Mondi i Örebro klarar krisen – tack vare papper med tunn plastfilm

Sluppit varslen som drabbat andra bruk  ”Hittills har det gått bra för oss”

Anställda får inte prata med journalister under arbetstid: ”Tystnadskultur”

Anställda får inte prata med journalister under arbetstid: ”Tystnadskultur”

Personal hindras från kommunikation med reportrar  Kommunikationschefen: ”Absolut inte”

Uppsagd på grund av arbetsbrist? Det här gäller

Uppsagd på grund av arbetsbrist? Det här gäller

Överenskommelse mellan fack och arbetsgivare  Så gör du för att få stöd

Bruk tvingas stoppa produktion i sommar – inte hänt på årtionden

Bruk tvingas stoppa produktion i sommar – inte hänt på årtionden

Tuffa tider för massa- och pappersindustrin  ”Marknaden är för dålig”

När Nato-Sverige kom till byn

Här byggs första svenska TNT-fabriken på 28 år

Ska ge 50 nya jobb  Elon Musk-vurmande techentreprenör ligger bakom  Men grannarna protesterar

Har jag rätt att värma matlådan i skogen?

Har jag rätt att värma matlådan i skogen?

Läsaren jobbar i skogen och vill kunna värma sin lunch  Experten svarar

Teslakonflikten

Utbrett missnöje hos Teslastrejkare – nu vill Pontus hoppa av

Utbrett missnöje bland Teslastrejkare – nu vill Pontus hoppa av

Strejkare känner sig svikna efter IF Metalls miss  ”Blivit pannkaka av allting”  Facket: ”Haft goda intentioner”

Facket mobiliserar när Tesla öppnar nytt: ”Nu trycker vi på play”

Facket mobiliserar när Tesla öppnar nytt: ”Nu trycker vi på play”

Kalmar får egen Teslaverkstad  IF Metall på plats med strejkvakter  ”Kör på med vår konfliktorganisation”

Vad är det som hänt med strejkarnas ersättning?

Vad är det som har hänt med strejkarnas ersättning?

Teslas strejkande mekaniker blir nolltaxerade  Vad betyder det?  DA reder ut vad som hänt

Visa fler

Larmet – Höga halter vanadin i slaggmassor på SSAB:s bygge: ”Väldigt toxiskt”

Larmet – Höga halter vanadin i slaggmassor på SSAB:s bygge: ”Väldigt toxiskt”

Akut giftigt vid inandning  Experter varnar

DA granskar Senior

Ångerfulla politiker mötte medborgarna om Senior

Ångerfulla politiker mötte medborgarna om Senior

Lokalpolitisk debatt om kinesiska fabriken  DA:s reporter hyllades

Senior Material vill ha skattemedel för att utveckla giftfri metod

Senior Material vill ha skattemedel för att utveckla giftfri metod

Kritik från experter  ”Tekniken finns redan i Kina – de behöver inga skattepengar”

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen

Politiskt kaos i Eskilstuna efter Senior-skandalen

Kinesiska företagets etablering har satt Eskilstuna i gungning  ”Är det dags att vakna nu?”

Visa fler

Här vill unga gå med i facket – Scaniaklubben går mot strömmen

På Scania vill unga gå med i facket: ”Stödet du behöver”

Få unga engagerar sig fackligt  Men på Scania lyckas man rekrytera  ”Har fullt förtroende för dem”

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram