• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
Pappers förhandlingschef Robert Sjunnebo och ordförande Pontus Georgsson är nöjda med det nya avtalet. Foto: Pontus Ohlin

Klart: Här är Pappers nya avtal

Publicerad 2023-04-02, 13:42   Uppdaterad 2023-10-12, 12:22

Avtal 2023 Efter intensiva förhandlingar har nu även Pappers och Industriarbetsgivarna enats om ett avtal.
– Vi följer märket, men det blir en hel del förändringar i avtalet. Och vi är mycket nöjda, säger Pappers förhandlingschef Robert Sjunnebo.

Som Dagens Arbete kunde rapportera i fredags är det nya märket 7,4 procent fördelat på två år. Det innebär för de flesta avtal 4,1 procent år ett, och 3,3 procent år två.

Och i dag, två dygn senare, har alltså även Pappers och Industriarbetsgivarna skakat hand och skrivit under ett avtal. Tvåårigt det också.

Det centrala avtalet följer märket och innebär för Pappers del löneökningar på 3,6 procent första året, och 2,8 procent andra året.

Men, då tillkommer också en avsättning på 0,5 procent under de båda kommande två åren. Dels för semesteruppdelningsersättning, dels för ob-tillägg inför storhelger.

Dessutom kommer själva värdet på arbetstidskontot, ATKn, att bli betydligt högre än tidigare, berättar Robert Sjunnebo. Detta eftersom nu även övertidsersättning, beredskapsersättning, semesterlön, semestertillägg och semesterersättning kommer att ingå i beräkningsunderlaget, vilket det inte har gjort tidigare.

– Så totalt sett innebär detta ett ekonomiskt värde på ungefär 8,4 procent, säger Robert Sjunnebo.

Arbetstidskontot, ATK

  • I 25 år har Pappers medlemmar haft en arbetstidsförkortning, som kan omvandlas i antingen ledig tid, pensionssparande eller pengar. Hur fördelningen sker är upp till dig som medlem.
  • Avsättningen från arbetsgivaren är fortsatt 3,5 procent. Dock tillkommer nu även övertidsersättning, beredskapsersättning, semesterlön, semestertillägg och semesterersättning i beräkningsunderlaget.

Vad har medlemmarna anledning att vara mest nöjda med, tycker du?

– Det skulle jag säga är den ökade avsättningen till ATKn. För det gör ju att man kan avsätta mer till pension.

Hur har förhandlingarna varit?

– Intensiva. Det har de varit under alla de tjugotalet förhandlingstillfällen som vi har träffats. Men samtidigt så tycker jag att de förhandlingarna har varit konstruktiva hela tiden, och tillsammans har vi nu också lyckats nå en riktigt bra överenskommelse till slut.

Själv är Robert Sjunnebo mest nöjd med är att förbundet nu även lyckats ro hem en för medlemmarna individuell rätt till kompledighet efter utfört övertidsarbete.

– Tidigare har det varit helt och hållet upp till arbetsgivaren att bestämma både om man ska få spara tid och när man ska vara ledig. Men nu, med de nya reglerna, kommer arbetsgivaren bara att kunna neka någon ledighet om det skulle innebära en olägenhet för verksamheten.

– Så från och med nu är det inte inte bara upp till arbetsgivaren att säga nej, bara för att man känner för det, utan man måste ha reella skäl för att säga nej, säger Robert Sjunnebo.

Även förbundsordförande Pontus Georgsson är nöjd med det nya avtalet.

– Det känns bra, säger han. Vi har tecknat ett avtal där vi inte bara stoppar arbetsgivarens vilja att ta bort makt från våra förtroendevalda lokalt, utan vi har också förstärkt inflytande, ansvar och makt på arbetsplatserna.

– Nu kommer man att ha fler möjligheter att förhandla lokalt än vad man har haft tidigare.

Pontus Georgsson syftar på pengarna, bland annat. Ja, vad blir de där nämnda procenttalen – 3,6 och 2,8 – i kronor räknat? Vad blir det i plånboken?

Det går det inte att svara på än eftersom dessa procenttal ska omvandlas till krontal och framöver fastställas av de enskilda arbetsplatserna, vilket också är något nytt i det nya avtalet. Krontalet kommer därmed variera.

Nu återstår det alltså att se vad lönerna blir lokalt, ute på Pappers 54 olika avdelningar runt om i landet – och där fortgår förhandlingarna alltjämt.

Per Widolf, förhandlingschef Industriarbetsgivarna. Foto: Anders Wiklund/TT

Industriarbetsgivarnas förhandlingschef Per Widolf säger att det nya avtalet är positivt för branschen.

– Det ligger inom det kostnadsmärke som sattes av industriavtalets parter i fredags och det ger oss tydliga förutsättningar och stabilitet de kommande två åren.

Vad är du mest nöjd med?

– Jag vill först framhålla att förhandlingsarbetet tillsammans med Pappers har bedrivits i en konstruktiv och framåtblickande anda. Vi ser mycket positivt på bland annat de förändringar inom löneområdet där avtalsregler har moderniserats.

Vad är du minst nöjd med?

– Det finns naturligtvis på bägge sidor frågor där vi inte upplever att vi nått fram. Vi behöver till exempel fortfarande förändringar som underlättar för verksamheterna att göra anpassningar, inte minst i arbetstidsfrågor, säger Per Widolf.

Läs också

”Det var på tiden, ärligt talat”

Bra löneökning. Helt okej. Vi får se vad det ger i lönekuvertet i slutändan. Dagens Arbete pratade med några anställda på Katrinefors bruk om nya avtalet.

Vad tycker du?

Vad tycker du om Pappers nya avtal? Är det ett bra upplägg? Skriv till oss och berätta vad du tycker på red@dagensarbete.se

Det du skriver kan komma att citeras.

Läs också

Avtal klart – löneökningar på 7,4 procent på två år

Facken inom industrin har kommit överens med arbetsgivarsidan om ett tvåårigt avtal. Därmed är märket satt.

Pontus Ohlin

Läs mer: arbetstidskonto (atk) avtal 2023 avtalsrörelse Industriarbetsgivarna lön Lön & avtal Pappers Pontus Georgsson Robert Sjunnebo
Dela:

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Ödesdag för pappersarbetarna i Strömsbruk: ”Känns skit”

Ödesdag för pappersarbetarna i Strömsbruk: ”Känns skit”

Storvarsel: 43 av 77 sägs upp  Nu avgörs vilka som får gå  Pappers: "En riktigt tuff dag"

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

IF Metall: Strider mot stadgarna  Så svarar de andra LO-facken

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Eva Burman: SD blir en vattendelare – för fackligt förtroendevalda

Man kan inte företräda både SD och IF Metall - enligt fackets egna stadgar  Hur är det då möjligt att minst 20 förtroendevalda kandiderar för SD?

Pappers­arbetaren Linn, 21, tjänar 45 000: ”Blev chockad när lönen kom”

Pappers­arbetaren Linn, 21, tjänar 45 000 i månaden

Ett av Sveriges bäst betalda bruk  ”Väldigt stor skillnad”

Förbundsstyrelsens petning står fast

Förbundsstyrelsens petning står fast

Petad revisor anklagas för sekretessbrott  Fråntas fackliga uppdrag

Vi måste ta oss ur strypgreppet

Pontus Georgsson: Vi måste ta oss ur strypgreppet

”Kan omöjligt vara rätt väg att gå”

Avdelning vill ha tillbaka petad ordförande: ”Extremt tacksam för stöd”

Avdelning vill ha tillbaka petad ordförande: ”Inte skötts enligt stadgarna”

Kräver svar från förbundsstyrelsen  Peter Karlsson: ”Extremt tacksam för allt stöd”

Avhoppad Pappers-revisor fråntas förtroendeuppdrag

Avhoppad Pappers-revisor fråntas förtroendeuppdrag

Anklagas för sekretessbrott  ”Det är tufft för mig”

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna

”Kinachock”, krig och skakig omvärld  Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet  ”Svårare än någonsin”

Pappers revisor hoppar av – bröt mot sekretessen

Pappers revisor hoppar av – bröt mot sekretessen

Förbundet inleder utredning om läckta uppgifter  ”Ingen hämnd”

Val 2026

”Ett förbund som börjar angripa sina medlemmar kommer nog fortsätta tappa folk”

”Ett förbund som börjar angripa sina medlemmar kommer nog fortsätta tappa folk”

Läsare reagerar på DA:s kartläggning av SD-politiker som företräder IF Metall

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Dan är fackombud – och kandiderar för SD

Kartläggning visar: SD-politiker företräder IF Metall  Arbetsplatser riskerar att stå utan ombud  ”Vill de peta mig går jag ur direkt”

Facken om SD: Förtroendeuppdrag och partipolitiken går inte ihop

IF Metall: Strider mot stadgarna  Så svarar de andra LO-facken

Visa fler

Tyck till!

Gör din röst hörd!

✓Vill du delta i debatten på da.se? ✓Använd vårt kontaktformulär här

Flytten till nya köksfabriken drar ut på tiden – igen

Flytten till nya köksfabriken drar ut på tiden – igen

Jobbet i Tidaholm skulle vara slut för länge sedan  Nobia: ”Olyckligt”

Kampen mot TNT-fabriken fortsätter: ”Tystnaden tas ifrån oss”

Kampen mot TNT-fabriken fortsätter: ”Tystnaden tas ifrån oss”

Sweden Ballistics vill bygga sprängmedelsfabrik i Nora  Överklagas till Högsta domstolen

Efter sjukdomsfallen: Länsstyrelsen dömer ut SSAB:s teori

Efter sjukdomsfallen: Länsstyrelsen dömer ut SSAB:s teori

Damm, virus och kall väderlek pekades ut som orsak  Fler experter kritiska, visar DN:s granskning

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram