• Poddar 🎧
    • Verket
    • Lyssna på DA
    • Mordet på facktopparna
    • Liv & arbete
    • Dagens Arbete Historia
  • Arbetsmarknad
  • Arbetsmiljö
  • Arbetsrätt
  • Brott
  • Fackligt
  • Försäkring & pension
  • Hälsa
  • Klimat & miljö
  • Kultur & fritid
  • Lön & avtal
  • Min ekonomi
  • Opinion
    • Debatt
    • Ledare
    • Krönikor
  • Fråga om jobbet
  • Granskningar
  • e-DA
  • Kontakta oss
  • Insändare
Dagens Arbete
IF Metalls avtalssekreterare Simon Petersson säger att mycket desinformation sprids om Teslakonflikten. Foto: Adam Daver & David Lundmark
IF Metalls avtalssekreterare Simon Petersson säger att mycket desinformation sprids om Teslakonflikten. Foto: Adam Daver & David Lundmark

IF Metall: ”Sprids desinformation om Teslastrejken”

Publicerad 2025-08-25, 04:00   Uppdaterad 2025-08-26, 14:50

Den historiskt långa strejken på Teslas svenska verkstäder har pågått i snart två år. Nu sprids uppgifter i både svensk och internationell media om att strejken är över.

– Det är helt felaktigt. Vi har inte gjort en enda förändring kring våra stridsåtgärder, säger Simon Petersson, avtalssekreterare på IF Metall.

Här kan du lyssna på en AI-genererad uppläsning av artikeln:

Nyheten i korthet:

– Det sprids uppgifter i svensk och internationell media om att den rekordlånga Teslastrejken är över.

– Detta efter Dagens Arbetes avslöjande om en alternativ lösning på strejken som diskuterats inom IF Metall.

– Men uppgifterna om att IF Metall efter mer än 21 månaders strejk skulle ha trappat ner konflikten gentemot Tesla tillbakavisas av facket – som kallar det för ”desinformation”

“IF Metall ger upp den 600 dagar långa strejken”, “Därför avbryter fackföreningen IF Metall sin 600 dagar långa strejk mot Tesla Sverige” och “Tesla-strejken: IF Metall ger upp krav på kollektivavtal”.

Så lyder några av rubrikerna som den senaste veckan har spridits i såväl svensk som internationell branschmedia, och som har fått stor spridning i sociala medier.

Men uppgifterna om att IF Metall, efter mer än 21 månaders strejk, skulle ha trappat ner konflikten gentemot Tesla tillbakavisas av IF Metalls avtalssekreterare Simon Petersson. Han kallar uppgifterna för desinformation.

– Det har spridits mycket desinformation om den här strejken, sedan dag ett. Vi har inte för vana att bemöta alla tokigheter som sprids om IF Metall, men det här har tagit oerhörda proportioner, säger han och lägger till:

– Det är tydligt att det finns krafter som försöker förminska de strejkandes kamp. Det har funnits sedan starten. De strejkande kan hantera det, men det är uppenbart att syftet är att så split mellan dem och fackföreningen.

Simon Petersson är avtalssekreterare på IF Metall. Foto: David Lundmark.
Simon Petersson är avtalssekreterare på IF Metall. Foto: David Lundmark

Kollektivavtal som bilaga – ett alternativt, kontroversiellt förslag

Uppgifterna som nu sprids har sitt ursprung i Dagens Arbetes avslöjande om en alternativ lösning på strejken som diskuterats inom IF Metall. Det kontroversiella förslaget gick ut på att lägga texten till kollektivavtalet som en bilaga till de individuella anställningsavtalen, i stället för att Tesla tecknade ett kollektivavtal.

Förslaget, som ursprungligen kom från Medlingsinstitutet, presenterades för de strejkande tidigt under konflikten – men avvisades kraftigt av medlemmarna.

I en intervju med Sveriges Radio under årets Almedalsvecka bekräftade IF Metalls förbundsordförande Marie Nilsson att alternativa lösningar är något som diskuteras, men att målet fortsatt är ett kollektivavtal.

Marie Nilsson, IF Metalls förbundsordförande. Foto: Ida Persson
Marie Nilsson, IF Metalls förbundsordförande. Foto: Ida Persson

Det är den här intervjun som nu åter fått spridning genom en artikel på den svenska bilsidan Carup i förra veckan. Därifrån har nyheten sedan spridits internationellt. Till Lettland, Frankrike, Spanien och Italien.

– Det finns inga som helst sanna uppgifter om att strejken har förändrats eller att den skulle ha avslutats. Det som sprids nu är helt felaktigt. Vi har inte gjort en enda förändring kring våra stridsåtgärder. Läget är på så sätt helt oförändrat, säger Simon Petersson.

Tvärtom, säger Simon Petersson, gör sig IF Metall redo för strejkens andra höst.

– Vi är nu 68 medlemmar på Tesla i Sverige, och det fortsätter att öka. En del av de här människorna har strejkat sedan första dagen och det är klart att det är jobbigt för många. Men de är vid gott mod och det här gänget är oerhört motiverat. Deras låga brinner starkare än någonsin.

Teslastrejkarnas samling: ”Sitter på en mängd information”

I förra veckan träffades Teslastrejkare från hela landet på en konferensanläggning utanför Stockholm för att diskutera läget och planera för framtiden.

– En övning vi hade under mötet var att tillsammans med de strejkande diskutera vad mer vi kan göra. De sitter på en mängd information, som till exempel vilka bolag som hjälper Tesla att runda stridsåtgärderna, säger Simon Petersson.

Så vad blir nästa steg i konflikten?

– Det ligger i sakens natur att vi inte kan berätta om stridsåtgärder i förväg. Särskilt när vi har en motpart som struntar i all heder och kultur kring arbetsmarknadskonflikter.

– Men det jag kan säga är att vi har ett batteri av åtgärder som vi, beroende på utveckling, kan använda oss av. Både genom egna åtgärder och genom hemställan om sympatiåtgärder från andra fackförbund, säger Simon Petersson.

Visa detta inlägg på Instagram

Ett inlägg delat av IF Metall (@ifmetall)

Adam Daver

Läs mer: Fackligt IF Metall Motorbranschavtalet Simon Petersson strejk Tesla
Dela:

2 kommentarer till “IF Metall: Sprids desinformation om Teslastrejken”

  • Martin skriver:
    25 augusti, 2025 kl. 17:14

    Så många personer som inte har jobbat på nästan två år, hur står de ut!? Stackars människor.

    Är de anställningsbara längre? Hoppas IF Metall har något omskolningsprogram för dem.

    Svara
    • Tobbe skriver:
      28 augusti, 2025 kl. 09:12

      Oavsett slutresultat av kollektivavtalsbråket är de fortfarande anställ av Tesla.

      Vill de strejkande byta arbetsgivare har de samma förutsättningar gällande missad arbetslivsutveckling som de som varit studerande, föräldralediga osv

      Svara

Kommentera Avbryt svar

Håll dig till ämnet och håll en god ton. Det kan dröja en stund innan din kommentar publiceras. Dela gärna artikeln så kan fler delta i debatten! E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Du kanske också vill läsa…

Oro på Volvofabriken i Olofström efter neddragningar på helgsskiften

Färre helgskift på Volvo – anställda rädda för uppsägningar

Oro i Olofström  ”Alla går runt och väntar”

Teslakonflikten lever vidare – på Spotify

Teslakonflikten lever vidare – på Spotify

LO:s minsta förbund satte stopp för soundtrack  ”Syftet var att åsamka trubbel”

Zara blir första kvinnan att leda Volvoklubben: ”På tiden”

Zara, 36, blir första kvinnan att leda Volvoklubben: ”På tiden”

Ska företräda 1 800 fackmedlemmar i Olofström  ”Viktigt att engagera sig”

Hans klubb trotsar SD-trenden

Hans klubb trotsar SD-trenden

Scaniaklubben har kandidater på alla nivåer i årets val  Alla kandiderar för S

Smedjan tappade Volvo som kund – nu sägs alla på golvet upp

Smedjan tappade Volvo som kund – nu sägs alla på golvet upp

Varslades innan semestern  Nu får 66 gå på Forgex i Virsbo  ”Skapligt förnedrande”

Vi kräver mer av Sverige

Marie Nilsson: Vi kräver mer av Sverige

”Nu får det vara nog med arbetarfientlig politik”

”Konflikten är ett misslyckande”

Insändare: ”Konflikten är ett misslyckande”

Läsare reagerar på Teslastrejkens slut  Vill se grundlig utvärdering

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Regeringen: Nu ska Teslakonflikten analyseras

Strejken för kollektivavtal är över  Unika konflikten sätts under lupp

Marie Nilsson: Vi är öppna för vitbok om Teslastrejken

Tycker inte IF Metall klantat sig  ”Medlemmarnas bästa vi hade för ögonen”

Efter skolattacken – tyst minut på Seco Tools i Fagersta

Tyst minut på fabriken i Fagersta: ”Visar vårt stöd”

Efter skolattacken  Sorg på Seco Tools i Fagersta

Måste jag ha min mat bredvid gammal bearnaise?

Måste jag ha min mat bredvid gammal bearnaise?

Läsaren undrar hur hen ska få kollegorna att rensa kylen  Experten ger tips

Truckföraren Jennifer räddade hunden Tuss – i träskor 

Truckföraren Jennifer, 24, räddade hunden Tuss – i träskor

Räddningstjänsten avbröt insatsen  Då tog sågverkspersonalen över  ”Lyckotårar”

Nytt hopp för tändsticksfabriken: ”Ska finnas kvar i 100 år till”

Nytt hopp för tändsticksfabriken: ”Ska finnas kvar i 100 år till”

Framtidstro efter år av nedläggningshot  ”Vill att fabriken ska finnas i 100 år till”

Man döms för grov misshandel på Stegras boende

Man döms för grov misshandel på Stegras boende

Flera våldsbrott inom loppet av ett år

Lurade i skogen

Skogsarbetare utnyttjades – GS-facket vill utreda tvångsarbete

Skogs­arbetare utnyttjades – GS-facket vill utreda tvångsarbete

Krav från facket efter avslöjanden om missförhållanden

Utländska arbetare lurades i kyrkans skog

Chefen tog deras pass och bankkort: ”Mådde jättedåligt”

Thailändska skogsarbetare blåstes av svensk skogsentreprenör  Tvingades betala tillbaka delar av lönen kontant

Cheferna: ”Vi tog inga pass”

Cheferna: ”Vi tog inga pass”

Vill först inte svara på DA:s frågor  ”Hört att man ska säga inga kommentarer”

Visa fler

Om Dagens Arbete

  • Om oss
  • Ansvarig utgivare: Eva Burman
  • Kontakta redaktionen
  • Tipsa oss!
  • Guldspaden
  • Annonsera
  • Cookie-inställningar

Förbundens sajter

  • IF Metall
  • GS
  • Pappers

Missa inget – prenumerera på vårt nyhetsbrev!


Dagens Arbete
Facebook Twitter Instagram