Saab blir kinesiskt

Saab Automobile blir kinesiskt. Samtidigt har rekonstruktören Guy Lofalk dragit tillbaka sin begäran att rekonstruktionen ska avbrytas. Rekonstruktionen fortsätter alltså. Youngman och...

Publicerad:

Uppdaterad:

Saab Automobile blir kinesiskt. Samtidigt har rekonstruktören Guy Lofalk dragit tillbaka sin begäran att rekonstruktionen ska avbrytas. Rekonstruktionen fortsätter alltså.

Youngman och Pang Da köper hela Saab för drygt 900 miljoner kronor.

Uppgifterna bekräftas av Saab Automobile. Till TT säger Victor Muller att prislappen är ”helt okej” och att han är lättad över försäljningen.

– Jag känner mig väldigt lycklig över det. Nu är företagets framtid verkligen säkrad. Framtiden ser mycket ljus ut nu. Vi har de djupaste fickorna ombord nu som säkrar att bolaget kommer att blomstra, så jag är mycket glad över det här.

Aktiehandeln med Saabs nuvarande ägare, Swedish Automobile har stoppats på Amsterdambörden.

Detta innebär att prislappen på Saab har höjts dramatiskt. I förra veckan bjöd de bägge kinesiska företagen 200 miljoner kronor.

Formellt har de bägge kinesiska företagen tecknat en avsiktförklaring att köpa hela Saab Automobile. Avisktsförklaringen gäller fram till den 15 november förutsatt att rekonstruktionen fortsätter.

I en inlaga till Värnersborgs tingsrätt skriver rekonstruktören Guy Lofalk om intensiva förhandlingar med Youngman och Pang Da. Köparna förbinder sig att skjuta till de pengar som behövs för rekonstruktionen och till finansplanen.

Texten korrigerad den 28 oktober 2011

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Woolpower

Läs mer

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Val 2026

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här
Fler historiska reportage

Granskning: Lurade i skogen