Många kvinnor – då sjunker lönen

Av de tjugo arbetsplatser inom pappers- och massaindustrin som har flest kvinnor anställda återfinns elva i absoluta lönebotten. Det visar en undersökning som Dagens Arbete gjort i sitt augustinummer.

Publicerad:

Uppdaterad:

I Rockhammar är samtliga 38 anställda män. Det Korsnäs-ägda bruket ligger också i löneligans topp-20.  Foto: SIMON RYDÉN
I Rockhammar är samtliga 38 anställda män. Det Korsnäs-ägda bruket ligger också i löneligans topp-20. Foto: SIMON RYDÉN

Av de tjugo arbetsplatser inom pappers- och massaindustrin som har flest kvinnor anställda återfinns elva i absoluta lönebotten. Det visar en undersökning som Dagens Arbete gjort i sitt augustinummer.

Där kvinnorna är många är lönerna låga. Det är en sanning på många områden – även inom pappers- och massaindustrin.

– Handlar det om tissue eller konvertering brukar löneläget sjunka, säger ombudsman Mikael Jansson.

Vid årsskiftet utgjorde kvinnorna 13,5 procent inom pappers- och massaindustrin. Det gör 2 055 av drygt 15 000 aktiva medlemmar.

Och det är slående hur kvinnorna återfinns på de bruk som sällan toppar några lönelistor.

Mikael Jansson menar att det inte är fullt så illa som det kan se ut.

Även männen på de arbetsplatser som ligger lågt lönemässigt, delar ödet med sina kvinnliga arbetskamrater.

För arbetsuppgifterna på många av de bruk som Dagens Arbete listat, är också generellt sett lägre värderade.

– Befattningsvärderingarna är nyckeln till att få upp lönerna, säer Mikael Jansson. Han menar att de lönestystem som används för att värdera olika befattningar har en ”inbyggd lägre värdering av kvinnodominerade befattningar”.

Eurenco

Läs alla artiklar

Nyheter

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer om valet här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Gravid på golvet

Teslastrejkens slut

Läs alla artiklar

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen