Svårare att få tid i tvättstugan

Lean-produktionen har gjort att det inte råder samma frihet för arbetarna på Astra Zeneca i Södertälje som när time care-systemet infördes 2007.

Publicerad:

Uppdaterad:

  • HB
    Hector Barajas
”Det är mindre frihet och systemet är mer låst nu”, säger Therese Jonsson. Foto: Ylva Bergman
”Det är mindre frihet och systemet är mer låst nu”, säger Therese Jonsson. Foto: Ylva Bergman

Vad hände sen?Lean håller på att kväva friheten som arbetarna på Astra Zeneca i Södertälje vann när time care-systemet infördes 2007.

För tio år sedan testade ett hundratal anställda på Gärtunafabriken det så kallade tvättstugeschemat eller time care-systemet. Ett sätt att planera arbetstiden utifrån individuella behov. För många var det en dröm som förverkligades.
– Kollegor som hade små barn kunde plötsligt börja jobba heltid eftersom de kunde planera bättre. För mig funkade det väldigt bra när jag skaffade hund, säger Therese Jonsson, jämställdhetsansvarig på IF-Metallklubben.

I dag gäller systemet i teorin drygt 740 av 800 anställda. I verkligheten är det inte riktigt så utbrett. Det blev svårare 2011, när Astra Zeneca flyttade produktion från Umeå till Södertälje, menar hon.
– Det är mindre frihet och systemet är mer låst nu på grund av lean, säger hon.

Klubbordförande Karl Lewenhagen håller med henne. För en del arbetsuppgifter är det, enligt honom, nästan bara fasta tider i treskift som gäller.
– Men jag tror att det skulle bli väldigt mycket irritation och upprörda känslor om vi tog bort time care, säger han.

Varje anställd lägger runt en timme i månaden på att planera arbetstiden. Det lönar sig för Astra Zeneca som kan dra ned på bemanningen under de tider som kostar mer och ha högre bemanning när det kostar mindre.
– Time care är inte bara till för att vi anställda ska må bra, utan företaget tjänar pengar på det också, säger Karl Lewenhagen.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Avtalsrörelsen

Läs mer

DA granskar:

Woolpower

Läs mer

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Val 2026

Läs mer

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här
Fler historiska reportage

Granskning: Lurade i skogen