LKAB:s malmtillgångar ökar kraftigt: ”Gäller bara att komma åt den”
Över sju miljarder ton Men djupet kan ställa till det ”Den delen är kanske inte så enkel”
Publicerad 2024-03-27, 21:00
Framtida produktion påverkas när LKAB inte kan leverera malmen. Nu vill LKAB stoppa persontrafiken för att ge förtur till malmtågen.
– Jag förstår att besöksnäringen blir orolig men det finns skäl till att Malmbanan heter Malmbanan, säger Anders Lindberg, LKAB:s presschef
Efter totalt 76 dagars stopp på Malmbanan på grund av urspårningar lagerhåller LKAB nu motsvarande 600 malmtåg inne på sitt område. Normalt körs tio tåg per dag. Trots att trafiken är i gång sedan i början av mars kommer det vara svårt att komma i kapp.

– Planerna de närmaste åren visar att vi kommer fortsätta bygga lager. Kapaciteten på Malmbanan är för låg, säger Anders Lindberg.
Trafikverket planerar för stora underhållsinsatser av Malmbanan. Det är bra, tycker Anders Lindberg, men säger att ytterligare ett stopp på järnvägen får stora negativa konsekvenser.
– Det är riktigt bekymmersamt. Vi vill komma upp i volym och öka leveranserna. Vi vill gräva djupare i gruvorna och vi planerar enorma investeringar som kräver mycket pengar, säger Lindberg och fortsätter:
– Vi är beroende av att leverera stora volymer för att få intäkter.
Det var i december som den första urspårningen ägde rum på Malmbanan. Den orsakade stora skador på bland annat rälsen, vilket resulterade i ett stopp på 65 dagar.
I slutet av februari, en dryg vecka efter att Malmbanan öppnat upp för trafik igen, inträffade ytterligare en urspårning. Stoppen har kostat statliga LKAB enorma summor. För varje stoppad dag förlorade LKAB 100 miljoner kronor i intäkter.
LKAB har länge diskuterat problemen med Malmbanan tillsammans med bland annat Trafikverket. De är överens om att vända på alla stenar. Ett exempel som Anders Lindberg på LKAB föreslår är att stoppa persontrafiken under vissa perioder och ersätta den med buss.
– Malmen kan inte gå på väg. Vi kan inte köra. Det är inte hållbart av flera orsaker, exempelvis klimatet och säkerhetsmässigt. Vi hade behövt köra en långtradare varannan minut från Kiruna till Narvik.
I längden är det dubbelspår som behövs, säger Anders Lindberg. Då kan både malmtågen och persontrafiken få plats, och om det ena spåret får problem blir det inte totalstopp.
– Vi kräver inte stopp i persontrafiken, men vi måste vända på alla stenar. Konsekvenserna för våra samhällen blir så stora om LKAB måste dra ner produktionen.
Om det blir fler stopp framåt, hur kommer det att påverka er personal?
– Vi vet ännu inte. Vi anstränger oss till vårt yttersta för att inte dra ner vår produktion. Men om vi inte kan producera så mycket som vi vill kommer i värsta fall personalen att påverkas. Men vi är inte där nu. Det handlar om att säkra vår produktion, som ger inkomster till staten. Vi förlorar 100 miljoner om dagen i intäkter när det står still. Det är enorma summor för samhället. Jag förstår att besöksnäringen blir orolig men det finns skäl till att Malmbanan heter Malmbanan.