Facket ryter till – Tesla bryter mot lagen: ”Nästa steg är att gå till domstol”

fackligt

Facket har med stöd i lagen krävt insyn i alla Teslas svenska verkstäder. Men i Uppsala vägrar företaget, säger IF Metall. Nästa steg är domstol – om Tesla inte ändrar sig.

Publicerad:

Uppdaterad:

Tesla. Foto: TT.
Tesla. Foto: TT.

Facket har med stöd i lagen krävt insyn i alla Teslas svenska verkstäder. Men i Uppsala vägrar företaget, säger IF Metall. Nästa steg är domstol – om Tesla inte ändrar sig.

IF Metalls lokalavdelningar bjöd i mars in Teslachefer till möten och krävde fortlöpande information om företagets arbetsplatser. Det har facket rätt till enligt medbestämmandelagen, MBL, oavsett om arbetsgivaren har tecknat kollektivavtal eller inte.   

Inbjudningar gick ut på alla orter där Teslas svenska dotterbolag TM Sweden har verksamhet och facket medlemmar.

Men i Uppsala är IF Metall inte nöjda med bemötandet från företaget.

Peter Lydell, ombudsman IF Metall Uppsala. Foto: Judit Nilsson
Peter Lydell, ombudsman IF Metall Uppsala. Foto: Judit Nilsson

– Vi har haft en sittning med bolaget och de har egentligen inte delgivit oss någon information överhuvudtaget. De vägrade, säger Peter Lydell, ombudsman på IF Metall Uppland.

– Vi har därför begärt tvisteförhandling för brott mot MBL och förhandlingsvägran. De lade inte fram något konstruktivt förslag eller någon idé på hur de skulle delge oss informationen. Vi gav dem massa möjligheter, men det var inget de vill delge under rådande konflikt.

Då är nästa steg att gå till domstol

Idag, onsdag, träffar företrädare från IF Metall Uppland representanter från Tesla för en lokal förhandling.

– Men eftersom det inte finns något kollektivavtal, finns det inte heller en förhandlingsordning. Om tvisten inte löses lokalt är nästa steg att gå till domstol, säger Peter Lydell.

Karl-Henrik Rosberg, förhandlingsombudsman på IF Metall i Göteborg. Foto: Privat
Karl-Henrik Rosberg, förhandlingsombudsman på IF Metall i Göteborg. Foto: Privat

På andra orter har MBL-mötena gått bättre. Karl-Henrik Rosberg, ombudsman på IF Metall Göteborg, säger att de har haft en första sittning med företaget.

– Vi fick svar på de frågor vi hade. Det var inga konstigheter. Vi upplevde att det var ett gott förhandlingsklimat, säger han.

Dagens Arbete har sökt Tesla Sverige.

Facket har rätt till löpande information

  • Vad arbetsgivaren behöver informera facket om anges i paragraf 19:a i medbestämmandelagen, MBL. Det handlar om frågor som rör personalpolitik och företagets ekonomi och utveckling.
  • Det gäller oavsett om arbetsgivaren har tecknat kollektivavtal med facket eller inte. Att facket har medlemmar på arbetsplatsen räcker för att de ska ha rätt till löpande information om företaget.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Nyheter

Woolpower

Läs mer

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Val 2026

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här
Fler historiska reportage

Granskning: Lurade i skogen