Kick-off för avtalsrörelsen – nu ritar industrifacken upp strategierna
”Kinachock”, krig och skakig omvärld Så kan avtalsrörelsen få käppar i hjulet ”Svårare än någonsin”
Publicerad 2025-06-09, 05:00 Uppdaterad 2025-06-10, 10:33
Det polska hissbolaget Meron har stämt IF Metall – och söker en pensionsversion av den ökända Laval-domen.
Men facket menar att frågan handlar om något helt annat.
– Frågan är inte aktuell att diskutera, säger IF Metalls förbundsjurist Elinor Gudmundsson.
Här kan du lyssna på en AI-genererad uppläsning av artikeln:
Det polska hissbolaget Meron har sedan 2017 tecknat utstationeringsavtal med IF Metall, ett slags förenklat kollektivavtal för utländska arbetstagare som under begränsad tid jobbar i Sverige. I avtalet ingår ett försäkringspaket inklusive tjänstepension.
Förra året ville det polska bolaget inte att försäkringspaketet skulle ingå i avtalet. De menade att de hade likvärdiga avtal i hemlandet.
Trots det skrev man ändå under avtalet med facket – men stämde samtidigt IF Metall i Arbetsdomstolen, AD.
Meron hävdar nämligen att facket pressat bolaget att skriva under. Facket ska, enligt stämningen, hotat att använda sitt fackliga veto mot oseriösa underentreprenörer i mbl-förhandlingar med företagets svenska uppdragsgivare, Kone.
Det ska betraktas som en olovlig stridsåtgärd, facket har inte rätt att ta till stridsåtgärder för tjänstepensioner för utstationerade, enligt Meron och deras jurister.
Bolaget kräver att AD, om de inte går på bolagets linje, skickar målet vidare till EU-domstolen för ett avgörande.
Fallet skulle kunna leda till en pensionsversion av den ökända Laval-domen, som begränsade vilka löner facket har rätt att kräva för tillfälligt utstationerade. På samma sätt skulle det här fallet kunna begränsa vilka försäkringsvillkor och tjänstepensioner svenska fack har rätt att kräva för arbetskraft från andra EU-länder.
I sitt svar till AD förnekar nu IF Metall att de alls hotat att lägga något fackligt veto mot Meron, vilket Arbetsvärlden var först med att berätta om. Ellinor Gudmundsson, IF Metalls förbundsjurist, säger till tidningen att facket har en annan syn på hur det hela gått till.
IF Metall anser att konflikten inte alls bör handla om arbetsrätt på EU-nivå – och därmed inte ha potential att få konsekvenser såsom Laval-domen.
– Vi har ingen anledning att kommentera detta eftersom frågan inte är aktuell att diskutera. Detta för att det inte har vidtagits några stridsåtgärder som de gör gällande, säger Ellinor Gudmundsson till Arbetsvärlden.