Kvinna död efter olycka på Alleima: ”Något som inte får ske”
Trafikolycka på stålbolaget i Sandviken Misstänkt vållande till annans död ”Sorg”
Publicerad 2025-04-05, 05:00 Uppdaterad 2025-08-26, 14:50
Försäkringsjätten Folksam har fått nog och säljer sina aktier i Tesla. Men AMF, som till hälften ägs av LO, behåller sitt innehav.
– Vi har gjort bedömningen att vi fortfarande kan påverka, säger Jens Schlyter, hållbarhetsansvarig på AMF.
Här kan du lyssna på en AI-genererad uppläsning av artikeln:
Under onsdagen kom nyheten att Folksam gör sig av med alla aktier i Tesla. Anledningen är att bolaget bryter mot deras så kallade placeringskriterier, där det bland annat står att man ska arbeta med arbetsrättsliga frågor.
– Rätten att organisera sig är självklar enligt alla de internationella konventioner som finns. Och det sättet som Tesla motarbetar det är tydligt att det inte stämmer överens med våra kriterier, säger Emelie Westholm, chef för ansvarsfulla investeringar på Folksam.

Enligt henne har Folksam vid flera tillfällen försökt få Tesla att ändra sin inställning, bland annat genom att lämna in motioner till den kommande årsstämman. Men utan gehör.
– När vi gör bedömningen att våra möjligheter att påverka ett bolag är ytterst begränsade eller obefintliga, då väljer vi som ett sista steg att avyttra. Någonstans finns en gräns och vi har bedömt att den gränsen går här, säger Marcus Blomberg, chef för kapitalförvaltning och hållbarhet.
Att man inte sålt tidigare har berott på att man velat behålla sin möjlighet att påverka, menar Marcus Blomberg
Så det beror inte på den fallande aktiekursen?
– Nej, detta beslutet grundar sig helt i våra kriterier.
Folksams första köp i Tesla gjordes 2013 och sedan dess har man gjort ytterligare investeringar. Vad man spenderat genom åren går enligt Marcus Blomberg inte att säga.
– Men ser man på hela innehavstiden så har det varit en väldigt positiv avkastning.

En annan ägare som tidigare gjort sig kända för ett kritiskt förhållningssätt till Tesla är pensionsbolaget AMF – gemensamt ägt av LO och Svenskt Näringsliv. I ett uttalande i fjol sa företagets vd att man övervägde att stämma Tesla om bolagets behandling av sina anställda skulle leda till förlust för AMF.
Trots det har bolaget valt att behålla sitt innehav på 1,5 miljarder.
– Vi har gjort bedömningen att vi fortfarande kan ha ett innehav så länge det finns en möjlighet att påverka, säger Jens Schlyter, hållbarhetsansvarig på AMF.
Enligt honom har även AMF gjort flera försök att få Tesla att byta inriktning, men utan resultat.
– I slutändan tror vi att det är positivt om man kan få bolaget att ändra sig. Men när vi inte längre tror att det är möjligt, då säljer vi. Och det är klart att vi börjar närma oss vägs ände i det här fallet.

Att AMF har hand om svenska arbetares pensioner och till hälften ägs av LO har gjort innehavet kontroversiellt. I en kritisk motion till IF Metalls kongress i år beskrivs till exempel placeringen av medlemmarnas pengar i Tesla som ”lika orimligt som att Ukraina skulle investera i rysk oljeproduktion”.
Jens Schlyter förstår att frågan lyfts.
– Vi delar ju deras oro och vi försöker få Tesla att leva upp till de internationella riktlinjerna och respektera arbetstagarnas rättigheter fullt ut. Att det diskuteras ser jag som fullt naturligt.
– Och jag kan ju säga det igen, att vi närmar oss en gräns med Tesla.