Kvinna död efter olycka på Alleima: ”Något som inte får ske”
Trafikolycka på stålbolaget i Sandviken Misstänkt vållande till annans död ”Sorg”
Publicerad 2025-04-04, 15:53
I veckan meddelade USA:s president Donald Trump att man inför tullar på 20 procent för varor från EU, från och med den 9 april.
Sverige kan som exportberoende land drabbas hårt – USA är Sveriges tredje viktigaste exportmarknad.
Nu reagerar svenska fack och arbetsgivare på presidentens besked.
Här kan du lyssna på en AI-genererad uppläsning av artikeln:
– Jag är ingen expert på tullar. Men det är ju ganska uppenbart för mig att åtgärderna leder till ökade priser, minskad handel och högre arbetslöshet. Det svårt att hitta positiva vinklar på det här, säger Per-Olof Sjöö förbundsordförande GS-facket.

Förra gången Trump införde tullar mot EU så handlade det om stål och aluminium. Det drabbade alltså inte skogsnäringen. Men så är inte fallet den här gången. Nu drabbas mer eller mindre alla.
Enligt Per-Olof Sjöö handlar det först och främst om att företagen får fundera på hur de ska navigera i tullarna, medan facket till en början mer får följa utvecklingen noga. Facken kommer behöva ta fram en gemensam strategi för att möta utvecklingen.
– Jag tror att det här blir en generell facklig fråga. Vi får göra en risk och konsekvensanalys om vad det här kan få för effekter på svensk arbetsmarknad. Det är ju inte en fråga för enskilda förbund, utan den blir ju generell, säger Per-Olof Sjöö.
När det gäller pappersindustrin är ordförande Pontus Georgsson än så länge inte orolig för arbetstillfällena, då endast sex procent av branschens export går till USA. Men han vet heller inte vad tullarna kommer få för konsekvenser, eftersom andra leverantörer kan behöva hitta nya köpare.
– Jag har varit i kontakt med branschorganisationen. De vet ännu inte vad det kommer att få för effekter. Kanada kanske börjar sälja massa och papper till Europa. Vad det innebär i så fall, det vet vi ju inte. Men vi försöker få så mycket kunskap vi kan, säger han.

Vad vill du säga till medlemmarna?
– USA:s president skapar en stor osäkerhet i världen just nu med sina nyckfulla och impulsiva beslut. Det påverkar oss alla. Jag hoppas att vi håller ihop och står upp för människans lika värde i detta kaos, säger han.
IF Metalls utredare Aleksander Zuza tror att tullarna kan slå väldigt olika inom industrin. Vissa kanske drabbas hårdare medan andra till och med skulle kunna gynnas av dem.
– Det är väldigt olika beroende på hur man handlar med USA. Vilka produkter man har och hur utbytbar man är. Men för alla är det ju negativt för det blir ju bara krångligt och dyrt, säger han.

Aleksander Zuza tror, precis som Pontus Georgsson, att USA:s nuvarande president har varit svår att förutsäga och att läget kan ändras. Därför blir det extra svårt att säga vad de här tullarna kommer att få för konsekvenser.
– Frågan är hur länge de kan och vill hålla på så här. Sedan kanske det inte kommer leda till jättestora konsekvenser överallt. Merparten av vår export går till vårt närområde det får vi inte glömma. Frågan är hur lätt det är att flytta flödena. Men vem som kommer att ta kostnaderna, det vet vi inte ännu, säger han.
Vad kommer ni att göra?
– Följa situationen väldigt nära och laga efter läge när vi vet vad effekterna blir. Kolla om vi kan hjälpa till och se vad vi ska ställa för krav på politiken här hemma och EU, säger han.

”Vi har varnat för detta. Tullar och handelshinder påverkar svensk industri, det skapar störningar och osäkerhet som riskerar påverka sysselsättningen i Sverige i flera led. Vi behöver nu ett permanent system för korttidsarbete”, skriver Per Hidesten, vd för Industriarbetsgivarna.

”Beskedet om USA:s nya tullar är beklagligt. Fungerande frihandel är viktig för svensk industri generellt. Givetvis även för en starkt exportdrivande bransch som skogsindustrin, som till stor del har råvara och produktion i Sverige med försäljning till utlandet.”, skriver Viveka Beckeman, vd för Skogsindustrierna.
Mycket bra av Trump att börja röra runt i den gryta världen befunnit sig i allt för länge.
Tullar är bra….han vill förhandla…Trump är en affärsman inte en politiker.