Arbetare fick smält metall över sig - Rönnskärsverken stoppade arbetet

arbetsmiljö

Utredningen av vad som orsakade fredagens olycka pågår fortfarande.

Publicerad:

Uppdaterad:

Boliden Rönnskär drabbades av en brand i somras, då hela elektrolysverket förstördes. Foto: Niklas Porter

Utredningen av vad som orsakade fredagens olycka på Rönnskärsverken pågår fortfarande. En person fördes till sjukhus.

En arbetsplatsolycka inträffade på Boliden Rönnskärsverken i Skelleftehamn i fredags kväll. I samband med att slagg tappades på blykaldoverket uppstod en kraftig ångreaktion och het slagg stänkte ur skänken. En person fördes till sjukhus med brännskador.

– Vad vi känner till just nu är han kvar på sjukhuset. Han har brännskador främst på armarna. Vi vet inte om han kommer hem i dag eller inte, säger Bolidens kommunikationschef Ann Lundholm.

Inledningsvis rapporterades om en explosion och brand, men så var inte fallet. En utredning om vad som orsakade ångreaktionen pågår, samtidigt som arbetsplatsolyckan utreds av polis och åklagare.

Under tiden ligger arbetet i blykaldoverket nere. Ett planerat underhållsstopp som skulle ha genomförts tidigarelades ett dygn. I nuläget är planen att de undersökningar och åtgärder som krävs kommer att kunna genomföras under den tid som underhållsstoppet pågår.

– Vad vi vet nu så är det meningen att driften ska i gång på fredag, säger Ann Lundholm.

Det är knappt sex månader sedan som Rönnskärsverken drabbades av en omfattande brand. Ingen människa kom till skada, men hela elektrolysverket ödelades.

Vad har en ny oväntad och dramatisk händelse väckt för känslor hos folk?

– När det händer arbetsplatsolyckor där folk skadar sig så är det självklart väldigt tråkigt och olyckligt. Arbetsledningen har varit på lasarettet och träffat den skadade. Man har även varit ute i helgen och pratat med berörda operatörer och det kommer man att fortsätta med.

Bolidens mål är att bygga upp ett nytt elektrolysverk på Rönnskärsverken efter sommarens brand. Det ligger dock flera år fram i tiden. Efter branden varslades 190 anställda på grund av arbetsbrist, men efter förhandlingar meddelade fack och arbetsgivare i oktober att 81 personer kommer att sägas upp. Förhandlingar om organisationen, omplaceringar och turordning pågår fortfarande.

Dagens Arbete | Industriarbetarnas tidning

Woolpower

Läs mer

Nyheter

Striden om tiden

Läs mer

Skyddsombudens dag

Läs mer

Val 2026

Läs mer

Dödsolyckan på LKAB

Läs alla artiklar

Fråga om jobbet

Läs fler frågor här!

Sågverksdöden

Läs mer här

Eurenco

Läs alla artiklar

Sveriges längsta strejker

Pension

Läs mer här

Arbetskraftsutvisningarna

Läs alla artiklar

Missa inte:

Kär och galen i flipper

kultur & fritidIndustriarbetare – och flippernördar DA besöker Sveriges största flippersamling

Truckolyckor

Industrins lönegap

Uranbrytning i Sverige

Läs mer här

Granskning: Lurade i skogen