GS-facket om kritiserade skogsentreprenören: ”Vi har inte godkänt något”
Entreprenör blåste utländska arbetare i skogen Skogsägarna: GS-facket gav sitt godkännande ”Felaktigt”
Publicerad 2025-03-26, 14:05
Svagt byggande och stigande priser får Setra att dra i handbromsen för korslimfabriken i Långshyttan. 60 anställda får gå hem.
Här kan du lyssna på en AI-genererad uppläsning av artikeln:
2018 investerade träindustriföretaget Setra i ett nytt träindustricenter i Långshyttan som producerar bland annat korslimmat trä. Men på tisdagen kom beskedet att fabriken sätts på paus och 60 av 134 anställda varslas om uppsägning. Bakgrunden är stigande timmerpriser, färre byggen och ökad konkurrens, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
– Vi följer las-listan rakt av. Det finns ju inget annat att göra i ett sånt här läge när det är så många som berörs, säger Sven-Olof Andersson, ordförande på GS-facket, som suttit i förhandlingar med företaget.
Stämningen på företaget beskriver han som tryckt.
– Det är ju så litet ställe det här så det är klart att det blir hårt drabbat, säger han.

Var det här beskedet väntat?
– Det är väl aldrig väntat när det kommer ett varsel sådär. Det kan man väl inte säga. Men det har inte gått bra så det var inte helt oväntat heller, säger Sven-Olov Andersson.
Neddragningen ska ses som en paus och inte en nedläggning av fabriken, säger han. Det är bara produktionen av korslimmat trä och komponent som stoppas. Limträfabriken kör på som vanligt.
– De har ju grejerna kvar och vänder det på byggmarknaden så hoppar det igång igen. Men just för tillfället så är det ett antal medarbetare som får gå hem, tyvärr.
När det skulle kunna starta upp igen vågar han inte spekulera i.
– Det är väl ingen som vet. Inte som byggbranschen är. Det svänger fort. Vi låter det vara osagt tycker jag. För vi hoppas att det kommer igång igen. Det är det enda man kan göra.
Setra skriver i ett pressmeddelande att marknadsläget för träindustrin i Sverige är svår, med större utbud än efterfrågan. Samtidigt har bland annat brist på skogsråvara lett till det högsta virkespriset på cirka 30 år.
– Produktionsomläggningen har naturligtvis stor påverkan på de som varslas, deras familjer och lokalsamhället i Långshyttan. Vårt fokus nu är att hantera situationen med stor omsorg om våra medarbetare som ska få allt stöd de behöver, säger Marcus Westdahl, vd för Setra i ett pressmeddelande.
Setra avser att återuppta kontinuerlig produktion av KL-trä när marknadsförhållandena förbättras. Både korslim- och limträ är viktiga förnybara byggmaterial, som på lång sikt har möjlighet att ersätta betong och stål i den gröna omställningen. Limträmarknaden är en stabil och etablerad marknad i dag och efterfrågan till storskaliga byggprojekt ökar, skriver Setra.
– Jag är säker på att KL-trä kommer ha en given plats i framtidens cirkulära samhälle. Det känns därför bra att vi har hittat en lösning som förstärker vår marknadsposition samtidigt som våra befintliga kunder inte kommer att påverkas av att vi nu anpassar verksamheten i Långshyttan, avslutar Marcus Westdahl.
